PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Muzeum z Turynu w Dworcu Tatrzańskim

Piątek, 5 listopada 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Muzeum z Turynu w Dworcu TatrzańskimW Dworcu Tatrzańskim odbył się drugi wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Tym razem głównym tematem było Narodowe Muzeum Gór w Turynie, o którym opowiedzieli jego pracownicy: Marco Ribetti, Gilberto Merlante i Antonella Lombardo. Gości przywitał Michał Pietrzak, prowadzący klubokawiarnię, a z ramienia Muzeum Tatrzańskiego wieczór prowadziła Anna Wende-Surmiak. Opowiedziała ona o współpracy pomiędzy Muzeum Tatrzańskim a Muzeum w Turynie, której efektem były ciekawe wystawy. W 2009 r. Muzeum Tatrzańskie pokazało w Turynie wystawę „Tatry – czas odkrywców”, którą obejrzało ok. 30 tysięcy zwiedzających. Włosi zrewanżowali się „Sezonem włoskim” w Zakopanem i czterema wystawami w oddziałach Muzeum Tatrzańskiego. Latem w Zakopanem zagrał włoski zespół „Lou Dalfin”. Udana współpraca między tymi dwoma muzeami górskimi będzie kontynuowana.


Spotkanie rozpoczął niemy film „Cervino”, ze zbiorów turyńskiego Muzeum z 1901 r., poświęcony trudnej wspinaczce na szczyt Matterhornu. Na fortepianie grał Jerzy Chruściński. Potem o Muzeum w Turynie, jego historii i o dniu dzisiejszym, ekspozycjach i najciekawszych eksponatach opowiadał Marco Ribetti. Wykładowi towarzyszyła ciekawa prezentacja multimedialna o tym największym i najstarszym muzeum gór na świecie, które uczestnicy spotkania  mogli poznać niemalże „krok po kroku”. Następnie Gilberto Merlante opowiadał o ciekawym projekcie, w ramach którego odbył wyprawę górską do Afganistanu (wrzesień 2007), podczas której uczył grupę młodych Afgańczyków alpinizmu. Wspólnie Włosi i Afgańczycy dokonali kilku wejść szczytowych w wysokich górach Afganistanu. – Wielu z nich weszło na wysokie szczyty, nierzadko powyżej 5000 m i odkryło wolność wynikającą z przebywania w górach. Chcieliśmy, by zapomnieli trochę o wojnie, która trwa w tym kraju od lat. Niektórzy przyjechali potem do nas, do Włoch, do Turynu i weszli na kilka wysokich szczytów w Alpach, jak Matterhorn, Monte Rosa i Mont Blanc. Chciałbym też, by coraz więcej ludzi z Europy odwiedzało góry Afganistanu i ten piękny kraj, z pewnością niebezpieczny, ale i niezwykle piękny – tłumaczył Gilberto Merlante. Jego prezentacja, pełna ekspresyjnych zdjęć wykonanych podczas wspinaczki górskiej oraz ciekawych ujęć twarzy samych Afgańczyków została nagrodzona brawami. Po prezentacjach odbyły się jeszcze pokazy filmów górskich „Yukon Jake” i „Wspinaczka granią Argentine”, a rozmowy kuluarowe trwały do późnych godzin nocnych. W wieczorze wzięło udział ok. 60 osób.

Patronat internetowy nad wieczorem sprawuje Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl

Patronat prasowy nad wieczorem sprawuje „Dziennik Polski” Redakcja Zakopiańska

Muzeum Tatrzańskie serdecznie dziękuje Michałowi Pietrzakowi za organizację wieczoru.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.