PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

O Zdybie, schronisku na Pysznej i „wyrypach narciarskich”...

Piątek, 10 grudnia 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Dworzec Tatrzański znowu wypełniła po brzegi publiczność, fot. Andrzej Samardak9 grudnia 2010 r. w Dworcu Tatrzańskim odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Spotkanie pod tytułem „Stanisław Zdyb. W kręgu wyrypy narciarskiej” poprowadził Wojciech Szatkowski. Tematem głównym spotkania była postać Stanisława Zdyba, znanego narciarza, producenta sprzętu sportowego, taternika i ratownika TOPR, a szczególnie początki jego narciarstwa, pierwsze zjazdy z Kasprowego Wierchu i słynne „wyrypy narciarskie”.


Zaprezentowana została działalność taternicka Zdyba, a zwłaszcza jego przejścia zimowe i zdobycie 23 lipca 1910 r. południowej ściany Zamarłej Turni w zespole z Henrykiem Bednarskim, Leonem Lorią i Józefem Lesieckim. „Zdybel”, jak nazywany był Zdyb, dokonał w Tatrach ok. 27 pierwszych wejść zimowych i letnich, w towarzystwie tak znanych taterników jak; Zaruski, Bednarski, Loria, Oppenheim, Lesiecki i wielu innych. W czasie prezentacji pokazano nieznane dotąd fotografie Zdyba z zimowego wejścia na Kościelec (marzec 1911 r.), z wiosennych wypraw narciarskich na Błyszcz i Bystrą (kwiecień 1910 r.), a także fotografie z konkursu skoków narciarskich na Kalatówkach (1911) na skoczni TTN, gdyż Zdyb był wielkim miłośnikiem tej dyscypliny i czasami sam skakał na nartach. Spotkanie było także okazją, by zobaczyć aparat fotograficzny Zdyba, wykonany z drzewa orzechowego, którym wykonał wiele przeciekawych zdjęć ze wspinaczek letnich i zimowych, a także zdjęcia rodzinne i dokumentację ważnych wydarzeń w dziejach Zakopanego. Warto nadmienić, że w spotkaniu wzięła udział rodzina Stanisława Zdyba, między innymi jego wnuczka Katarzyna Zdyb.

Drugą część spotkania wypełniła opowieść o narciarskim El Dorado, czyli o schronisku na Hali Pysznej, które było jednym z ulubionych miejsc dawnych narciarzy. Zaprezentowano między innymi fragmenty księgi pamiątkowej tego schroniska, zachowane w zbiorach klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane. W spotkaniu dość licznie wzięli udział działacze tego najstarszego w Zakopanem klubu narciarskiego, z prezesem SN PTT Maciejem Wasylkowskim na czele. Potem pokazano fragmenty narciarskie z filmu „Biały ślad” w reżyserii Adama Krzeptowskiego. Na koniec prowadzący spotkanie opowiadał o tym, czy kanarek może być skutecznym środkiem przeciwko lawinom śnieżnym i zaprezentował karykatury dawnych narciarzy ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie zakończyła  prezentacja multimedialna „W kręgu wyrypy narciarskiej”. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób.

Zapraszamy też na kolejne spotkanie do Dworca Tatrzańskiego, które odbędzie się w styczniu.

Organizatorami wieczoru byli Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański. Patronat medialny: „Dziennik Polski”, patronat internetowy www.watra.pl

W naszej foto-galerii zdjęcia Wojciecha Szatkowskiego i Andrzeja Samardaka, za wykorzystanie których serdecznie dziękujemy

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.