PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Harley-Davidson, wyprawy TOPR i narciarskie „wyrypy” – wieczór o Józefie Oppenheimie

Piątek, 21 stycznia 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Dworzec pękał niemal w szwach. Publiczność dopisała! fot. Andrzej SamardakW klubokawiarni w Dworcu Tatrzańskim, przy ul. Krupówki 12 odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Jego głównym bohaterem był Józef Oppenheim (1887-1946) - kierownik TOPR w latach 1914 – 1939, narciarz, taternik i postać bardzo znana i lubiana w Zakopanem w okresie międzywojennym. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.


Wieczory górskie w dworcu w klubokawiarni Michała Pietrzaka spodobały się zakopiańczykom. Tym razem wieczór poświęcony był postaci „Opcia” – Józefa Oppenheima. „Pierwsze poznały się na nim kobiety, potem polubiły go psy, a z czasem cała zakopiańska reszta” – tak o Józefie Oppenheimie, bohaterze piątego wieczoru z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, pisali Wanda Gentil-Tippenhauer i Stanisław Zieliński w książce „W stronę Pysznej”. Rafał Malczewski, który skreślił chyba najbardziej trafny szkic tej postaci w „Pępku świata” napisał o Opciu w sposób następujący: „To co widziałem, przekonało mnie, że wreszcie raz udało mi się napotkać człowieka, który żył tak, jak pragnął, robił to, co lubił naprawdę, poza tym starał się pracować w miarę, nie był żadnym „przodownikiem”, przeciwnie, umiał i lubił wybyczyć się w górach, czy dolinach, po schroniskach pod wantą, w kolibie, czy wreszcie w  klubie”.

Oppenheim został pokazany jako jeden z pierwszych ratowników TOPR, romantyk Tatr, narciarz, dusza towarzystwa, a jednocześnie jedna z najbardziej barwnych zakopiańskich postaci okresu międzywojennego. Zaprezentowano także liczne zdjęcia tatrzańskie Oppenheima, gdyż był to także świetny fotograf, obdarzony niesłychaną wręcz wrażliwością na piękno gór. „Opcio”, „Opuś”, Józio i „baron Kneippenheim” – to również dusza zakopiańskiego towarzystwa, znany brydżysta, zapalony narciarz i taternik. Z prezentacji multimedialnej można było się dowiedzieć, jak i kiedy trafił do Zakopanego, jak spadał żlebem Babich Nóg z Kamienistej, a pikanterii dodały fragmenty listów Wandy Gentil-Tippenhauer do Opcia. Oppenheim to także bardzo zasłużona postać w dziejach ratownictwa w Tatrach. Atrakcją były fotografie archiwalne z wypraw TOPR w okresie międzywojennym, między innymi z wyprawy na Galerię Gankową w kwietniu 1933, czy wyprawy po Stanisławskiego i Wojnara do Doliny Batyżowieckiej. Był to też człowiek, który uwielbiał towarzystwo, jazdę na motorze marki Harley-Davidson. Pokazano trzy fotografie ze zbiorów Muzeum, na których Oppenheim kieruje motocyklem.

Osobnym tematem wieczoru były wspinaczki i wyprawy narciarskie, zwane „wyrypami narciarskimi”. Omówiono także działalność Oppenheima w klubie SN PTT Zakopane (działał w tym klubie w latach 1912-1939 jako skarbnik), PZN-ie i Klubie Wysokogórskim. Dodatkowymi atrakcjami spotkania były opowieści o śniegu i jego rodzajach, lawinach i szusowaniu z przewodnika narciarskiego Józefa Oppenheima z 1936 r. Przedstawione zostały okoliczności tragicznej śmierci Oppenheima w dniu 29 stycznia 1946 r. na Krzeptówkach.

W wieczorze wzięło udział ok. 90 osób, w tym ratownicy TOPR: naczelnik Jan Krzysztof i Adam Marasek, a także przewodnicy tatrzańscy i liczni zakopiańczycy. Bohaterem następnego spotkania będzie pierwszy zakopiański narciarz – Stanisław Barabasz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.