PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Harley-Davidson, wyprawy TOPR i narciarskie „wyrypy” – wieczór o Józefie Oppenheimie

Piątek, 21 stycznia 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Dworzec pękał niemal w szwach. Publiczność dopisała! fot. Andrzej SamardakW klubokawiarni w Dworcu Tatrzańskim, przy ul. Krupówki 12 odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Jego głównym bohaterem był Józef Oppenheim (1887-1946) - kierownik TOPR w latach 1914 – 1939, narciarz, taternik i postać bardzo znana i lubiana w Zakopanem w okresie międzywojennym. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.


Wieczory górskie w dworcu w klubokawiarni Michała Pietrzaka spodobały się zakopiańczykom. Tym razem wieczór poświęcony był postaci „Opcia” – Józefa Oppenheima. „Pierwsze poznały się na nim kobiety, potem polubiły go psy, a z czasem cała zakopiańska reszta” – tak o Józefie Oppenheimie, bohaterze piątego wieczoru z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, pisali Wanda Gentil-Tippenhauer i Stanisław Zieliński w książce „W stronę Pysznej”. Rafał Malczewski, który skreślił chyba najbardziej trafny szkic tej postaci w „Pępku świata” napisał o Opciu w sposób następujący: „To co widziałem, przekonało mnie, że wreszcie raz udało mi się napotkać człowieka, który żył tak, jak pragnął, robił to, co lubił naprawdę, poza tym starał się pracować w miarę, nie był żadnym „przodownikiem”, przeciwnie, umiał i lubił wybyczyć się w górach, czy dolinach, po schroniskach pod wantą, w kolibie, czy wreszcie w  klubie”.

Oppenheim został pokazany jako jeden z pierwszych ratowników TOPR, romantyk Tatr, narciarz, dusza towarzystwa, a jednocześnie jedna z najbardziej barwnych zakopiańskich postaci okresu międzywojennego. Zaprezentowano także liczne zdjęcia tatrzańskie Oppenheima, gdyż był to także świetny fotograf, obdarzony niesłychaną wręcz wrażliwością na piękno gór. „Opcio”, „Opuś”, Józio i „baron Kneippenheim” – to również dusza zakopiańskiego towarzystwa, znany brydżysta, zapalony narciarz i taternik. Z prezentacji multimedialnej można było się dowiedzieć, jak i kiedy trafił do Zakopanego, jak spadał żlebem Babich Nóg z Kamienistej, a pikanterii dodały fragmenty listów Wandy Gentil-Tippenhauer do Opcia. Oppenheim to także bardzo zasłużona postać w dziejach ratownictwa w Tatrach. Atrakcją były fotografie archiwalne z wypraw TOPR w okresie międzywojennym, między innymi z wyprawy na Galerię Gankową w kwietniu 1933, czy wyprawy po Stanisławskiego i Wojnara do Doliny Batyżowieckiej. Był to też człowiek, który uwielbiał towarzystwo, jazdę na motorze marki Harley-Davidson. Pokazano trzy fotografie ze zbiorów Muzeum, na których Oppenheim kieruje motocyklem.

Osobnym tematem wieczoru były wspinaczki i wyprawy narciarskie, zwane „wyrypami narciarskimi”. Omówiono także działalność Oppenheima w klubie SN PTT Zakopane (działał w tym klubie w latach 1912-1939 jako skarbnik), PZN-ie i Klubie Wysokogórskim. Dodatkowymi atrakcjami spotkania były opowieści o śniegu i jego rodzajach, lawinach i szusowaniu z przewodnika narciarskiego Józefa Oppenheima z 1936 r. Przedstawione zostały okoliczności tragicznej śmierci Oppenheima w dniu 29 stycznia 1946 r. na Krzeptówkach.

W wieczorze wzięło udział ok. 90 osób, w tym ratownicy TOPR: naczelnik Jan Krzysztof i Adam Marasek, a także przewodnicy tatrzańscy i liczni zakopiańczycy. Bohaterem następnego spotkania będzie pierwszy zakopiański narciarz – Stanisław Barabasz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.