PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Zdobywcy Tatr - Wiesław Stanisławski i inni...

Wtorek, 30 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka25 sierpnia w willi „Oksza” odbyło się spotkanie pod tytułem „Zdobywcy Tatr”. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego kontynuował opowieść o historii taternictwa, którą rozpoczął podczas wieczoru w Dworcu Tatrzańskim. Tym razem dotyczyła ona okresu międzywojennego, a jej bohaterami byli taternicy: Mariusz Zaruski, Stanisław Motyka, Wiesław Stanisławski i Wincenty Birkenmajer. To właśnie ich osiągnięcia spowodowały, że był to jeden z najbardziej wartościowych okresów w rozwoju polskiego taternictwa. Jednak za sukcesami kryły się także górskie tragedie.


- Jednym z głównych bohaterów wieczoru w Okszy był Wiesław Stanisławski – jeden z największych zdobywców tatrzańskich ścian w okresie międzywojnia. Jego taternictwo charakteryzowało się wielkim rozmachem w zdobywaniu nawet najtrudniejszych tatrzańskich ścian, zarówno latem, jak i zimą. Dlatego Stanisławski był dla polskiego taternictwa postacią przełomową. Mam nadzieję, że udało mi się pokazać jego pasję w zdobywaniu gór – wyjaśnia Wojciech Szatkowski.

O swojej pasji Wiesław Stanisławski pisał tak:
...ja już tak dawno chodzę po Tatrach...
i robiłem już rzeczy we wszelkich skalach trudności...
ale nie przestanie być dla mnie ciekawa
jakaś najprostsza nawet ścieżka tatrzańska...


W roku 1928 osiągnął on pierwszy duży sukces: pierwsze wejście zachodnią ścianą Kościelca. Rok 1929 był już rozkwitem jego taternictwa, z pierwszymi wejściami, m. in.: północną ścianą Żabiego Konia; lewym filarem północno-wschodniej ściany Rumanowego Szczytu; lewą połacią zachodniej ściany Łomnicy; północną ścianą Wołowej Turni; zachodnią ścianą Żółtego Szczytu; zachodnią ścianą Małej Śnieżnej Turni.

W roku 1930, Stanisławski dokonał wielu trudnych przejść, m. in.: pierwsze wejście zimowe północno-zachodnią ścianą na Zadni Gierlach; pierwsze wejście zimowe na Wyżnią Lodową Przełęcz przez Dolinkę Śnieżną; północną ścianą Wyżniego Żabiego Szczytu (wejście zimowe; przy powrocie zginął jeden z jego partnerów, Zbigniew Gieysztor); wejście północną ścianą Zwornika Lodowego; nowa droga na północnej ścianie Małego Jaworowego Szczytu; nowe drogi na Gierlach z Doliny Wielickiej; pierwsze wejście od wschodu na Gankową Przełęcz; północno-wschodnią ścianą Mnicha (pierwsze przejście w Tatrach techniką hakową - trawers na pętlach).

W roku 1931, m. in.: pierwsze wejście południowo-zachodnią ścianą Wołowej Turni; nowa droga na północnej ścianie Galerii Gankowej.

W roku 1932, m. in.: nowa droga na północnej ścianie Wysokiej; trzy nowe drogi na północnej ścianie Jaworowego Szczytu; pierwsze wejście środkiem północnej ściany Małego Kieżmarskiego Szczytu - największego urwiska tatrzańskiego.

W roku 1933, m. in.: południowo-zachodnią ścianą Wielkiej Śnieżnej Turni; północną ścianą Małej Kapałkowej Turni. Wiesław Stanisławski zginął 4 sierpnia 1933 razem z Witoldem Wojnarem, w bliżej nieznanych okolicznościach, przy próbie pierwszego przejścia niewielkiej i niezbyt trudnej zachodniej ściany Kościółka w Dolinie Batyżowieckiej.

Kolejnymi bohaterami wieczoru byli: Stanisław Motyka i Wincenty Birkenmajer.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.