PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Prezentacja filmu „Duma i zdrada”

Poniedziałek, 12 grudnia 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Na zdjęciu reżyser filmu Mirosław KrzyszkowskiW zakopiańskim Kinie „Sokół” w dniu 13 grudnia o godzinie 12.30 odbędzie się prapremiera filmu „Duma i zdrada”, poświęconego zjawisku „Goralenvolku”. Film zrealizowało Stowarzyszenie Auschwitz-Memento, a jego reżyserami są: Mirosław Krzyszkowski i Dariusz Walusiak. Muzeum Tatrzańskie jest partnerem tego projektu.


 „Duma i zdrada” jest to fabularyzowany film dokumentalny. Zamysłem reżyserów jest ukazanie zjawiska „Goralenvolku” w kontekście dziejów rodzin, również potomków osób uwikłanych w kolaborację z Niemcami. Chcą także ukazać podziemny ruch na Podhalu, w tym działalność kurierów tatrzańskich ZWZ-AK oraz Konfederacji Tatrzańskiej.

Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w październiku w Zakopanem. Wzięli w nich udział świadkowie tamtych czasów oraz członkowie rodzin, które żyły w czasie wojny. W filmie wystąpili: Maria i Józef Krzeptowscy Jasinek, Jerzy Wawrytko, Józef Pitón, Zofia Fortecka, Maciej Krupa i Wojciech Szatkowski.

Film zostanie wyemitowany w TVP Kraków, prawdopodobnie w grudniu. W realizacji projektu pomagał Wojciech Szatkowski – historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego. Stowarzyszenie Auschwitz Memento ma na swoim koncie filmy dokumentalne ukazujące tragiczne, a często mało znane wydarzenia z czasów wojny. Ostatnio światło dzienne ujrzał film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”. Strona stowarzyszenia: www.auschwitzmemento.pl.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.