PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Zakopiańczycy zdobyli Koronę Ziemi!

Czwartek, 12 stycznia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Biuro Promocji Zakopanego21 grudnia 2011 roku pochodzący z Zakopanego Małgorzata Pierz-Pękala z synem Danielem Mizerą stanęli na szczycie australijskiej Góry Kościuszki zdobywając pełną Koronę Ziemi składającą się z najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. To pierwsza konfiguracja „matka-dziecko” na świecie, której udał się ten wyczyn. 7 stycznia wracają do Zakopanego.


Droga do zdobycia Korony Ziemi zaczęła się dla zakopiańczyków 9 lat temu, gdy Małgorzata Pierz-Pękala oświadczyła swojemu synowi, że planuje wyprawę na Mont Blanc. Szesnastoletni wówczas Daniel Mizera kategorycznie zabronił mamie na samotną wyprawę – wspólnie zdobyli francuski szczyt. Tak zrodziła się pasja. Po Mont Blanc stanęli na afrykańskim Kilimandżaro, argentyńskim Aconcagua, rosyjskim Elbrusie oraz McKinley na Alasce. W kwietniu 2010 wyruszyli na Mount Everest i po trudnej wyprawie, 24 maja wspólnie stanęli na wysokości 8850 m n.p.m.. Daniel Mizera wspiął się na szczyt jako najmłodszy Polak w historii polskiego himalaizmu.

- Nie jesteśmy profesjonalnymi alpinistami, ale lubimy góry i sporo po nich chodzimy –mówiła po wejściu na „Dach Świata” Małgorzata Pierz-Pękala, na co dzień Dyrektor Finansowo-Księgowa zakopiańskiej Grupy TRIP. Po himalajskim ośmiotysięczniku zakopiański tandem stanął na Mount Vinson na Antarktydzie, by 9 grudnia ubiegłego roku zdobyć indonezyjską Piramidę Carstensza, a 21 grudnia Górę Kościuszki tym samym kończąc składającą się z 9 szczytów Koronę Ziemi, jako pierwszy w historii wspinaczki górskiej duet matki i syna.

Małgorzata Pierz-Pękala i Daniel Mizera 7 stycznia wracają do Polski. W środę 11 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zakopane przy ul. Kościuszki 13 o godz. 11.00 odbędzie się konferencja prasowa ze zdobywcami pełnej Korony Ziemi.

Lista szczytów zdobytych przez Małgorzatę Pierz-Pękalę i Daniela Mizerę:

Azja – Nepal/Chiny: Mount Everest (8850 m n.p.m.)

Ameryka Południowa - Argentyna: Aconcagua (6960 m n.p.m.)

Ameryka Północna – USA/Alaska: McKinley (6195 m n.p.m.)

Afryka - Tanzania: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)

Europa – Francja/Włochy: Mont Blanc (4810 m n.p.m.)

Europa (wg Messnera) – Rosja: Elbrus (5642 m n.p.m.)

Australia (wg Bassa): Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.)

Oceania (wg Messnera) – Indonezja: Piramida Carstensza (4884 m n.p.m.)

Antarktyda: Mount Vinson (4892 m n.p.m.)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.