PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Zakopiańczycy zdobyli Koronę Ziemi!

Czwartek, 12 stycznia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Biuro Promocji Zakopanego21 grudnia 2011 roku pochodzący z Zakopanego Małgorzata Pierz-Pękala z synem Danielem Mizerą stanęli na szczycie australijskiej Góry Kościuszki zdobywając pełną Koronę Ziemi składającą się z najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. To pierwsza konfiguracja „matka-dziecko” na świecie, której udał się ten wyczyn. 7 stycznia wracają do Zakopanego.


Droga do zdobycia Korony Ziemi zaczęła się dla zakopiańczyków 9 lat temu, gdy Małgorzata Pierz-Pękala oświadczyła swojemu synowi, że planuje wyprawę na Mont Blanc. Szesnastoletni wówczas Daniel Mizera kategorycznie zabronił mamie na samotną wyprawę – wspólnie zdobyli francuski szczyt. Tak zrodziła się pasja. Po Mont Blanc stanęli na afrykańskim Kilimandżaro, argentyńskim Aconcagua, rosyjskim Elbrusie oraz McKinley na Alasce. W kwietniu 2010 wyruszyli na Mount Everest i po trudnej wyprawie, 24 maja wspólnie stanęli na wysokości 8850 m n.p.m.. Daniel Mizera wspiął się na szczyt jako najmłodszy Polak w historii polskiego himalaizmu.

- Nie jesteśmy profesjonalnymi alpinistami, ale lubimy góry i sporo po nich chodzimy –mówiła po wejściu na „Dach Świata” Małgorzata Pierz-Pękala, na co dzień Dyrektor Finansowo-Księgowa zakopiańskiej Grupy TRIP. Po himalajskim ośmiotysięczniku zakopiański tandem stanął na Mount Vinson na Antarktydzie, by 9 grudnia ubiegłego roku zdobyć indonezyjską Piramidę Carstensza, a 21 grudnia Górę Kościuszki tym samym kończąc składającą się z 9 szczytów Koronę Ziemi, jako pierwszy w historii wspinaczki górskiej duet matki i syna.

Małgorzata Pierz-Pękala i Daniel Mizera 7 stycznia wracają do Polski. W środę 11 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zakopane przy ul. Kościuszki 13 o godz. 11.00 odbędzie się konferencja prasowa ze zdobywcami pełnej Korony Ziemi.

Lista szczytów zdobytych przez Małgorzatę Pierz-Pękalę i Daniela Mizerę:

Azja – Nepal/Chiny: Mount Everest (8850 m n.p.m.)

Ameryka Południowa - Argentyna: Aconcagua (6960 m n.p.m.)

Ameryka Północna – USA/Alaska: McKinley (6195 m n.p.m.)

Afryka - Tanzania: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)

Europa – Francja/Włochy: Mont Blanc (4810 m n.p.m.)

Europa (wg Messnera) – Rosja: Elbrus (5642 m n.p.m.)

Australia (wg Bassa): Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.)

Oceania (wg Messnera) – Indonezja: Piramida Carstensza (4884 m n.p.m.)

Antarktyda: Mount Vinson (4892 m n.p.m.)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.