PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2012 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Góry

Legendy o „zaśnionym wojsku” i nie tylko....

Środa, 8 lutego 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Spotkanie o tatrzańskiej legendzie, fot. Dworzec TatrzańskiSabałowe legendy i opowieści myśliwskie, „wyprawy bez programu” dra Tytusa Chałubińskiego z góralami i przyjaciółmi w Tatry, Zakopane sprzed 150 lat – to tylko kilka tematów, o których można było posłuchać opowieści w zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim. 25 stycznia w Dworcu odbył się kolejny wieczór górski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” pod tytułem „W kręgu tatrzańskich legend”. Spotkanie poprowadzili: Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) i Marcin Kuś. W spotkaniu udział wzięło ok. 80 osób. W naszej galerii obszerna foto-relacja z tego spotkania.


Głównymi bohaterami wieczoru były „legendowe postaci zakopiańskie”: Tytus Chałubiński, Jan Krzeptowski-Sabała i ksiądz Józef Stolarczyk. Nie tylko oni jednak. Nie zabrakło Walerego Eljasza-Radzikowskiego, autora przewodników tatrzańskich i przewodników tatrzańskich, jak Jędrzej Wala, Szymon Tatar, czy Klemens Bachleda. Wątkiem, który jak nić łączy tych ludzi jest tatrzańska legenda, którą tworzyli. Prelegenci zaprezentowali barwny świat tatrzańskich legend i opowieści Sabały. Można było się dowiedzieć między innymi o tym, jak słynny zakopiański zbójnik Wojciech Mateja, okradł karczmę w Orawicach śpiewajęcy, jak boginka „przysiadła Sabałę” oraz skąd wzięła się siła najsłynniejszego zbójnika Karpat – Juraja Janosika. Wśród myśliwskich opowieści Sabały można było usłyszeć opowieść o polowaniu w Dolinie Cichej i w Piarżystej. Nie zabrakło oczywiście sabałowego humoru, choćby w humorystycznej opowieści „Jak Pan Jezus stworzył kobietę”, czy w opowiadaniu „O Maciusiu i Kubusiu”. Pierwszą część wieczoru poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. W drugiej Marcin Kuś z Nasielska k. Warszawy opowiedział o tatrzańskich „wycieczkach bez programu” Dra Tytusa Chałubińskiego, poznaliśmy Sabałowe bajki o Wantulach w Dolinie Miętusiej, a także  miejsce, gdzie znajduje się legendowe „zaśnione wojsko”. Wszystko odbyło się w oprawie archiwalnych zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Nie zabrakło też akordów gitary, a na koniec spotkania pokazano film o Tytusie Chałubińskim w reż. Jacka Zygadły. Główną rolę zagrał w nim obecny Dyrektor TPN Paweł Skawiński.

Wojciech Szatkowski serdecznie dziękuję za wsparcie w organizacji spotkania Panu Józefowi Hojdzie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.