PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2012 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Góry

Józef Krzeptowski „Ujek” – szkic do portretu wilka...

Wtorek, 14 lutego 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Józef Krzeptowski - przewodnik, zdjęcie ze zbiorów rodzinyMuzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza w sobotę 18 lutego 2012 do Galerii Sztuki na Kozińcu na wieczór poświęcony postaci Józefa Krzeptowskiego - słynnego kuriera tatrzańskiego ZWZ-AK, przewodnika tatrzańskiego, ratownika TOPR i człowieka gór. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.


W ramach wspomnień o znanych i mniej znanych zakopiańczykach na wystawie „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” przypomnimy tę niezwykłą postać.

Józef Krzeptowski „Ujek” (1904-1971) nazywany był królem tatrzańskich kurierów. W czasie II wojny światowej trasę Zakopane – Budapeszt pokonał aż 58 razy. Nie bacząc na zagrożenie ze strony patroli niemieckich strzelców alpejskich, niebezpieczeństwo dekonspiracji na terenie Słowacji, mróz i lawiny, przeprowadzał przez Tatry polskich żołnierzy, cywilów i przenosił pieniądze. Po zakończeniu wojny, jak wielu patriotów, trafił na trzy lata na Syberię. Był osobą obdarzoną niezwykłym poczuciem humoru, a niektóre z opowieści o nim wciąż krążą wśród przewodników tatrzańskich i turystów. Od 1934 r. był ratownikiem TOPR i cenionym przewodnikiem tatrzańskim I klasy.

Historię Krzeptowskiego przypomnimy w oparciu o jego fotografie oraz opowieść ludzi, którzy znali go osobiście. O swoich wspomnieniach związanych z tą postacią opowie Józef Pitoń. Na koniec wieczoru zaprezentujemy film „Ujek” w reż. Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki.

 Poczęstunek dla gości przygotowuje restauracja „Gazdówka” przy ul. Strążyskiej.

Zagra muzyka Maćka Cukra i przyjaciół.

 W czasie spotkania będzie można zakupić wydawnictwo "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" w cenie promocyjnej.

 Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.