PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2012 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Góry

Józef Krzeptowski „Ujek” – szkic do portretu wilka...

Wtorek, 14 lutego 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Józef Krzeptowski - przewodnik, zdjęcie ze zbiorów rodzinyMuzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza w sobotę 18 lutego 2012 do Galerii Sztuki na Kozińcu na wieczór poświęcony postaci Józefa Krzeptowskiego - słynnego kuriera tatrzańskiego ZWZ-AK, przewodnika tatrzańskiego, ratownika TOPR i człowieka gór. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.


W ramach wspomnień o znanych i mniej znanych zakopiańczykach na wystawie „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” przypomnimy tę niezwykłą postać.

Józef Krzeptowski „Ujek” (1904-1971) nazywany był królem tatrzańskich kurierów. W czasie II wojny światowej trasę Zakopane – Budapeszt pokonał aż 58 razy. Nie bacząc na zagrożenie ze strony patroli niemieckich strzelców alpejskich, niebezpieczeństwo dekonspiracji na terenie Słowacji, mróz i lawiny, przeprowadzał przez Tatry polskich żołnierzy, cywilów i przenosił pieniądze. Po zakończeniu wojny, jak wielu patriotów, trafił na trzy lata na Syberię. Był osobą obdarzoną niezwykłym poczuciem humoru, a niektóre z opowieści o nim wciąż krążą wśród przewodników tatrzańskich i turystów. Od 1934 r. był ratownikiem TOPR i cenionym przewodnikiem tatrzańskim I klasy.

Historię Krzeptowskiego przypomnimy w oparciu o jego fotografie oraz opowieść ludzi, którzy znali go osobiście. O swoich wspomnieniach związanych z tą postacią opowie Józef Pitoń. Na koniec wieczoru zaprezentujemy film „Ujek” w reż. Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki.

 Poczęstunek dla gości przygotowuje restauracja „Gazdówka” przy ul. Strążyskiej.

Zagra muzyka Maćka Cukra i przyjaciół.

 W czasie spotkania będzie można zakupić wydawnictwo "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" w cenie promocyjnej.

 Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.