PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2012 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Góry

Zbigniew Korosadowicz – w poszukiwaniu tożsamości...

Środa, 15 lutego 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Korosadowicz na zdjęciu ze zbiorów Muzeum TatrzańskiegoSą zakopiańskie postaci, o których pamięć przetrwała wśród zakopiańczyków, w publikacjach i na fotografiach. W pamięci kolejnych pokoleń. Są też tacy ludzie, którzy, z różnych powodów, poszli w zapomnienie. Wśród nich trzeba wymienić Zbigniewa Korosadowicza. Szukając danych, zdjęć tego człowieka – jakże zasłużonego dla naszego miasta – natrafiłem na dziwną, niezrozumiałą pustkę niepamięci. Dlatego zwracam się do zakopiańczyków za pośrednictwem Serwisu Watra o to, by pomogli w poszukiwaniu informacji o Korosadowiczu. Za każdą z nich będę niezwykle wdzięczny.


Zbigniew Korosadowicz (ur. 12 grudnia 1907 w Krakowie, zm. 2 czerwca 1983 w Zakopanem) – geograf, taternik, naczelnik TOPR Ukończył studia geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach osiedlił się w Zakopanem i pracował jako nauczyciel w gimnazjum (1934–1939).Przed wojną należał do czołówki polskich taterników. Do jego ważniejszych pierwszych wejść zaliczają się: środkowa część płn. ściany Żabiej Turni Mięguszowieckiej (1932, płd.-wsch. ściana Kołowego Szczytu (1931), płn.-wsch. grzęda Mięguszowieckiego Szczytu (1935), wsch. ściana Łomnicy (1935), płn. ściana Małego Młynarza (1935), płn. ściana Jaworowego Szczytu (zima 1933), płn. ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu (zima 1933), płn. ściana Mięguszowieckiego Szczytu (zima 1936).

Wspinał się także poza Tatrami między innymi w Alpach i w Atlasie. W 1936 r. został członkiem TOPR, w 1940 na polecenie niemieckich władz zorganizował i jako kierownik prowadził TOPR pod nazwą Tatra-Bergwacht. Również po wojnie przez krótki czas był kierownikiem TOPR. W sumie poprowadził 68 wypraw ratunkowych. Do historii polskiego ratownictwa górskiego przeszła wyprawa ratunkowa po rannych partyzantów w Dolinie Zuberskiej w lutym 1945, którą kierował Korosadowicz. Akcja była niebezpieczna, gdyż Niemcy kontrolowali jeszcze wtedy tę część Tatr (m.in. ufortyfikowali polanę Zwierówka oraz rozlokowali w terenie gniazda karabinów maszynowych). Ta dramatyczna wyprawa, zakończona sukcesem, była później wielokrotnie nagłaśniana. Poświęcono jej polskie filmy Błękitny krzyż (1955) w reżyserii Andrzeja Munka i "Na Ratunek" (reż. Krzysztof Pol) oraz czechosłowacki Biela tma. Zmarł w 1983 podczas wycieczki w Tatry. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Te osoby, które posiadają jakiekolwiek materiały o Zbigniewie Korosadowiczu proszę o kontakt. Mój e-mail: w.szatkowski@poczta.onet.pl

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.