PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

To i owo o dawnym narciarstwie, technice jazdy i ubiorze...

Środa, 28 marca 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

W spotkaniu w Dworcu Tatrzańskim wzięło udział ok. 100 osób, fot. Aleksandra Niedośpiał22 marca 2012 r. w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbyło się kolejne spotkanie górskie pod tytułem „Gdzie na wyrypę? To i owo o dawnych wycieczkach narciarskich, sprzęcie i ubiorze”. Głównymi atrakcjami wieczoru były: opowieści o dawnych wyprawach na nartach, przetykane fragmentami przewodników narciarskich Tadeusza Zwolińskiego i Józefa Oppenheima, to i owo o modzie i technice narciarskiej sprzed stu lat i fragmenty filmów o Tatrach. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.


W pierwszej części wieczoru przypomniano wiosenne tatrzańskie wycieczki narciarskie, zwane „wyrypami”, które prelegent zilustrował ciekawymi zdjęciami z archiwum Muzeum Tatrzańskiego, klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane i fragmentami legendarnej książki Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”. Można było posłuchać, między innymi, o tym, jak Józef Oppenheim z Henrykiem Bednarskim i towarzystwem narciarzy spotkał niedźwiedzia brunatnego podczas wiosennego zjazdu z Lodowej Przełęczy oraz po raz drugi w urokliwej Dolinie Niewcyrki pod Krywaniem, o tym jak Ruda Wanda (Gentil Tippenhauer) tarzała się w krokusach i zjeżdżała Doliną Waksmundzką. Osobne miejsce zajęła narciarska moda sprzed 100 lat. Zaprezentowano ją w pełnej krasie, od „bryczesów” i „pumpek” począwszy, a na „narciarach” i czapkach skończywszy. W prezentacji multimedialnej wykorzystano kilka niepublikowanych fotografii, jak np. zdjęcia z wielkich zawodów narciarskich FIS w 1939 w Zakopanem. Znakomicie widoczna na nich była dynamiczna technika zawodników polskich, niemieckich, szwajcarskich i włoskich.

Wojciech Szatkowski opowiedział także, jakich smarów używał Bronisław Czech i dlaczego nazywano go „narciarzem gentelmanem”. Zademonstrowano modę z lat 40-tych i 50-tych, na zdjęciach ze zbiorów Jana Radkiewicza. Nie zabrakło oczywiście miejsca dla dawnych nart, tych najlepszego gatunku, czyli hickorowych oraz jesionowych, słynnych wśród zawodników „zubków” i „fadenów”, kijków, „bambusów” i maszynek spirytusowych do gotowania herbaty. Wreszcie przedstawiono na archiwalnych fotografiach dawną technikę jazdy na nartach, słynne „telemarki”, „krystianie”, norweskie obskoki, czyli „opp-traekeny”, „tempo szwungi” i inne ewolucje narciarskie sprzed lat. Logicznym dopełnieniem były opowieści o upadkach na stromych stokach i tatrzańskim śniegu, który, jak twierdzą fachowcy, niejedno ma imię... Na koniec pokazano publiczności fragmenty filmów o Zakopanem i Tatrach z lat sześćdziesiątych. W spotkaniu wzięło udział około 100 osób.

Serdecznie Państwa zapraszamy na kolejne spotkanie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, które odbędzie się w dniu 12 kwietnia. Tematem przewodnim będzie fenomen narciarski Kasprowego Wierchu i narciarstwo wysokogórskie. Wśród wielu atrakcji nieznany tekst o wycieczce narciarskiej na Kasprowy z 1912 r., promocja nowego przewodnika ski-turowego po Tatrach Polskich, wydanego przez PTTK. Po prelekcji odbędzie się quiz dla uczestników spotkania. Nagrodą będzie przewodnik ski-turowy.

Do zobaczenia w Dworcu Tatrzańskim.

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.