PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

To i owo o dawnym narciarstwie, technice jazdy i ubiorze...

Środa, 28 marca 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

W spotkaniu w Dworcu Tatrzańskim wzięło udział ok. 100 osób, fot. Aleksandra Niedośpiał22 marca 2012 r. w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbyło się kolejne spotkanie górskie pod tytułem „Gdzie na wyrypę? To i owo o dawnych wycieczkach narciarskich, sprzęcie i ubiorze”. Głównymi atrakcjami wieczoru były: opowieści o dawnych wyprawach na nartach, przetykane fragmentami przewodników narciarskich Tadeusza Zwolińskiego i Józefa Oppenheima, to i owo o modzie i technice narciarskiej sprzed stu lat i fragmenty filmów o Tatrach. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.


W pierwszej części wieczoru przypomniano wiosenne tatrzańskie wycieczki narciarskie, zwane „wyrypami”, które prelegent zilustrował ciekawymi zdjęciami z archiwum Muzeum Tatrzańskiego, klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane i fragmentami legendarnej książki Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”. Można było posłuchać, między innymi, o tym, jak Józef Oppenheim z Henrykiem Bednarskim i towarzystwem narciarzy spotkał niedźwiedzia brunatnego podczas wiosennego zjazdu z Lodowej Przełęczy oraz po raz drugi w urokliwej Dolinie Niewcyrki pod Krywaniem, o tym jak Ruda Wanda (Gentil Tippenhauer) tarzała się w krokusach i zjeżdżała Doliną Waksmundzką. Osobne miejsce zajęła narciarska moda sprzed 100 lat. Zaprezentowano ją w pełnej krasie, od „bryczesów” i „pumpek” począwszy, a na „narciarach” i czapkach skończywszy. W prezentacji multimedialnej wykorzystano kilka niepublikowanych fotografii, jak np. zdjęcia z wielkich zawodów narciarskich FIS w 1939 w Zakopanem. Znakomicie widoczna na nich była dynamiczna technika zawodników polskich, niemieckich, szwajcarskich i włoskich.

Wojciech Szatkowski opowiedział także, jakich smarów używał Bronisław Czech i dlaczego nazywano go „narciarzem gentelmanem”. Zademonstrowano modę z lat 40-tych i 50-tych, na zdjęciach ze zbiorów Jana Radkiewicza. Nie zabrakło oczywiście miejsca dla dawnych nart, tych najlepszego gatunku, czyli hickorowych oraz jesionowych, słynnych wśród zawodników „zubków” i „fadenów”, kijków, „bambusów” i maszynek spirytusowych do gotowania herbaty. Wreszcie przedstawiono na archiwalnych fotografiach dawną technikę jazdy na nartach, słynne „telemarki”, „krystianie”, norweskie obskoki, czyli „opp-traekeny”, „tempo szwungi” i inne ewolucje narciarskie sprzed lat. Logicznym dopełnieniem były opowieści o upadkach na stromych stokach i tatrzańskim śniegu, który, jak twierdzą fachowcy, niejedno ma imię... Na koniec pokazano publiczności fragmenty filmów o Zakopanem i Tatrach z lat sześćdziesiątych. W spotkaniu wzięło udział około 100 osób.

Serdecznie Państwa zapraszamy na kolejne spotkanie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, które odbędzie się w dniu 12 kwietnia. Tematem przewodnim będzie fenomen narciarski Kasprowego Wierchu i narciarstwo wysokogórskie. Wśród wielu atrakcji nieznany tekst o wycieczce narciarskiej na Kasprowy z 1912 r., promocja nowego przewodnika ski-turowego po Tatrach Polskich, wydanego przez PTTK. Po prelekcji odbędzie się quiz dla uczestników spotkania. Nagrodą będzie przewodnik ski-turowy.

Do zobaczenia w Dworcu Tatrzańskim.

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.