PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Moda na skitouring, czyli promocja najnowszej książki Wojciecha Szatkowskiego

Środa, 18 kwietnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka12 kwietnia w Dworcu Tatrzańskim odbyła się promocja książki „Skitouring w Tatrach Polskich” oraz spotkanie z jej autorem Wojciechem Szatkowskim, który jest specjalistą w tej dziedzinie, mającym w swoim dorobku liczne artykuły oraz przewodnik skitourowy wydany w 2010 r. Najnowsza książka nie tylko prezentuje trasy wycieczek skitourowych w Tatrach, ale jest prawdziwym kompendium wiedzy o historii narciarstwa wysokogórskiego, rozgrywanych obecnie zawodach i najlepszych zawodnikach. Są w niej także liczne ilustracje, mapy oraz ciekawe opisy odbytych przez autora wycieczek. To książka dla wszystkich, którzy chcą choć na chwilę przenieść się w świat „wyrypy narciarskiej”, rozpocząć prawdziwą przygodę ze skitouringiem lub szukają inspiracji do pokonania bardziej ambitnych tras. A takich osób w Polsce jest coraz więcej i nie jest to tylko chwilowa moda.


- Ten przewodnik powstał z mojej pasji. Chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, a zwłaszcza Maćkowi Bielawskiemu, z którym odbyłem większość proponowanych w tej książce wypraw narciarskich. Ponadto dziękuję za  udaną współpracę p. Jerzemu Kalarusowi ze spółki "Karpaty", p. Jerzemu Kapłonowi z COTG PTTK w Krakowie, Romanowi Zadorze za projekt graficzny przewodnika, redakcję techniczną i łamanie i Wiesławowi A. Wójcikowi za redakcję – mówił podczas promocji Wojciech Szatkowski. 

Książka „Skitouring w Tatrach Polskich” ma 216 stron. Autor opisuje w niej i proponuje ok. 60 tras wycieczek skitourowych w Tatrach Polskich, począwszy od Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich, a skończywszy na rejonie Doliny Rybiego Potoku i Morskim Oku w Tatrach Wysokich. Opisano także szlaki narciarskie: Doliny Kościeliskiej, Lejowej, Miętusiej, Małej Łąki, Doliny Bystrej i rejon Hali Kondratowej, Dolinę Suchej Wody i Pięciu Stawów Polskich. Atrakcją są transgraniczne przejścia w dawnym stylu „openheimowskim” w rejonie Chochołowskiej i Rakonia oraz Doliny Łatanej, czy przez Świnicką Przełęcz i Gładką, przez Wrota Chałubińskiego i Zawory do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz kilka innych. Są to wycieczki o różnym stopniu trudności. Zaczynamy w przewodniku od tras łatwych, jak np. spacer na nartach do Doliny Miętusiej i na Przysłop Miętusi, do Doliny Małej Łąki na Wielką Małołącką Polanę, czy wreszcie do bardzo rzadko odwiedzanej przez narciarzy Doliny Lejowej na Przysłop Kominiarski. Opisane zostały także trasy nieco trudniejsze, dłuższe, bo całodniowe, jak np. wycieczka na słynące z pięknych panoram miejsca, jak Gęsia Szyja, Stoły, Grześ, czy też Rakoń. Trudniejsze wyprawy narciarskie to: wejście na Trzydniowiański Wierch (z urokliwym zjazdem wzdłuż szlaku na Polanę Trzydniówka), Przełęcz pod Kopą Kondracką, czy trzy trasy proponowane w rejonie Kasprowego Wierchu.

Dla ambitniejszych skitourowców przewodnik proponuje przejście na nartach przez Czerwone Wierchy (jedno z najpiękniejszych), wejścia na Wołowiec, Starorobociański, Jarząbczy, Kozi Wierch, Zawrat, Mały Kozi Wierch, Krzyżne. I wreszcie dla tych, którzy są doświadczeni opisane zostały bardzo trudne wycieczki, jak np. Na Niżnie Rysy, zjazd „Rysą” do Kotła pod Rysami i Czarnego Stawu pod Rysami, Kozia Przełęcz, czy centralny żleb Wołowca w Tatrach Zachodnich.

Zawartość przewodnika została wzbogacona tekstami o przejściach transgranicznych np. do Doliny Łatanej z Chochołowskiej, przez Wrota Chałubińskiego i Zawory, szlakiem "oppenheimowskim" dookoła Świnicy, czy wreszcie tekstami o śniegu, wyprawie na Czerwone Wierchy i o spotkaniu z niedźwiedziem brunatnym w Dolinie Jaworzynki oraz wyrypie na Zawrat i Kozi w jeden wiosenny dzień. Większość tych tekstów była publikowana na stronie www.watra.pl oraz w Magazynie Górskim "Góry". Oczywiście w przewodniku znalazło się kilka tekstów dotąd nigdzie nie publikowanych.

Całość została uzupełniona fragmentami przewodników narciarskich Mariusza Zaruskiego, Tadeusza Zwolińskiego, Józefa Oppenheima, Życzkowskiego i Wali. Przewodnik zawiera 188 kolorowych zdjęć, w większości autorstwa Wojciecha Szatkowskiego, ale nie tylko, a także schematy map dolinnych z Wydawnictwa „Compass” Kraków. Dział "Ludzie ski-alpinizmu" pokazuje najlepszych krajowych zawodników tej pięknej dyscypliny oraz osoby, które najwięcej zrobiły dla narciarstwa wysokogórskiego w Polsce.

Książka została wydana przez PTTK dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.