PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Michał Jagiełło w Dworcu Tatrzańskim

Środa, 30 maja 2012 r.
Autor: AKS

fot. Regina Watycha25 maja w Dworcu Tatrzańskim odbyła się promocja VIII wydania książki "Wołanie w górach" opisującej wypadki i akcje ratownicze w polskich Tatrach. Jej autorem jest Michał Jagiełło - prozaik, eseista, publicysta, poeta, taternik i ratownik górski, wiceminister kultury (1989-1997) i dyrektor Biblioteki Narodowej (1998-2006).


Michał Jagiełło (ur. 23 sierpnia 1941 w Janikowicach koło Miechowa) – taternik, alpinista, ratownik GOPR i TOPR, przewodnik tatrzański, pisarz, poeta, eseista, publicysta. W jego twórczości najczęściej występują motywy górskie.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pracę magisterską napisał na temat tatrzańskiej  literatury turystycznej. Podczas studiów działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, a także w Studenckim Kole Przewodników Górskich w Krakowie (uzyskał uprawnienia przewodnika górskiego).

Od roku 1964 do 1974 mieszkał w Zakopanem i  był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Brał udział w ponad 250 wyprawach ratunkowych. W 1972 został naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, pełnił tę funkcję do roku 1974. W tym okresie współpracował również z Muzeum Tatrzańskim. Jego działalność górska to wspinaczki  w Tatrach, Alpach, Kaukazie i Pamirze. Pokonał wiele trudnych ścian, największym jego osiągnięciem jest nowa droga na północnej ścianie Dent d'Herens w Alpach Francuskich.

Pod koniec 1974 roku wyjechał z Zakopanego do Warszawy. Od roku 1966 członek PZPR, świadek oskarżenia w procesie taterników. Od grudnia 1980 przez rok zastępca kierownika Wydziału Kultury Komitetu Centralnego PZPR. Wystąpił z partii po ogłoszeniu stanu wojennego i związał się z opozycją demokratyczną, utrzymując się głównie z prac wysokościowych. Publikował m.in. w podziemnym  kwartalniku politycznym "Krytyka", współredagował miesięcznik "Przegląd Powszechny”

Od jesieni 1989 przez osiem lat  pełnił w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra kultury. Od 1998 do marca 2007 dyrektor Biblioteki Narodowej. Przez wiele lat przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmując się mniejszościami  narodowymi  w Polsce.

Za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym 24 października 2009 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek literacki Michała Jagiełły jest imponujący. Książki o tematyce górskiej, ale też politycznej i obyczajowej, poezje, opracowania biograficzne i historyczne, scenariusze filmowe i eseje. Jego najczęściej wydawanym dziełem jest „Wołanie w górach” – rzecz o wypadkach i akcjach ratowniczych w Tatrach, przeprowadzanych przez TOPR od początku powstania tej organizacji aż po rok 2011.

„Wołanie w górach” to pasjonująca lektura, ale też przestroga – uczy szacunku wobec gór i ludzi niosących pomoc innym, często z narażeniem własnego życia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.