PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Patronat medialny WATRA

8. Spotkania z Filmem Górskim zakończone

Poniedziałek, 10 września 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW niedzielę zakończył się festiwal 8. Spotkania z Filmem Górskim. Jego główną atrakcją był międzynarodowy konkurs filmów górskich, do którego zakwalifikowanych zostało w tym roku 27 filmów. Grand Prix zdobył film „Sztuka Wolności” w reżyserii Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza.


Kolejne nagrody to:
- Nagroda Naczelnika TOPR za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach – „Vertical Sailing Greenland” w reżyserii Sean’a Villanueva,
- Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za najlepszy film, który pokazuje więź człowieka z naturą - „Erthard Loretan: wdychając zapach nieba” w reżyserii Benoit Aymon,
- Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane dla filmu „Good Bye Tibet” w reżyserii Marii Blumencron,
- Nagroda Publiczności dla filmu „Vertical Sailing Greenland”, reż. Sean Villanueva.

Jury zdecydowało także o przyznaniu specjalnej nagrody filmowi „Verticalemente Demodé” w reżyserii Davida Carrari. Natomiast Młodzieżowe Jury Festiwalu nagrodziło film „Good Bye Tibet”.

W pracach jury tegorocznego konkursu wzięli udział: Bernadette McDonald - autorka ośmiu książek o tematyce górskiej, w tym między innymi bestselleru „Ucieczka na szczyt”, Krzysztof Kokoryn – malarz i grafik, autor spotkaniowego logo oraz plakatów, Mirella Kurkowska – historyk idei, specjalistka od kinematografii, Piotr Morawski - socjolog i reżyser, który ma na koncie kilkadziesiąt zrealizowanych filmów, w tym wiele nagrodzonych oraz Dariusz Załuski – znany himalaista i reżyser.

Twórcy nadesłanych na festiwal filmów podejmują różnorodną tematykę. Podczas projekcji publiczność mogła więc śledzić niesamowite wyczyny wspinaczy, losy tybetańskich dzieci i walkę ich rodziców o wolność, poznać historię ludzi zakochanych w swoich pasjach oraz losy wybitnych himalaistów: Jerzego Kukuczki, czy też Erharda Loretana.

Twórcy filmu „Sztuka Wolności” - zdobywcy Grand Prix - otrzymali Wielką Drewnianą Górę – statuetkę autorstwa zakopiańskiego artysty Marcina Rząsy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 4 000 zł. Podobne statuetki otrzymali także zdobywcy nagród tematycznych. Ponadto swoją statuetkę przygotowało także Młodzieżowe Jury, w którego skład weszli uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Spotkania z Filmem Górskim nie skupiają się jednak tylko na tematyce filmowej. Wiele wydarzeń i imprez towarzyszących prezentuje najróżniejsze aktywności związane z górami. Atrakcją festiwalu było z pewnością spotkania z Bernadette McDonald – autorką głośnej książki „Ucieczka na szczyt”. Tatrzański Park Narodowy zaprosił publiczność na panel dyskusyjny dotyczący narciarstwa, otwarto dwie wystawy fotograficzne, odbyła się promocja książki Wojciecha Szatkowskiego o Goralenvolku, zaplanowano nawet wycieczkę w stylu retro i akcję krwiodawstwa.

Nie zabrakło także spotkań z gwiazdami wspinaczkowego świata, w tym z Ines Papert - jedną z najwszechstronniej wspinających się kobiet na świecie, wybitną specjalistką od wspinaczki lodowej i mikstowej. W festiwalu wzięli udział także wybitni przedstawiciele sportów outdoorowych – ambasadorzy marki Adidas: Thomas Huber (wspinanie - Niemcy), Barbara Zangerl (wspinanie - Austria), Lukas Irmler (slacklining - Niemcy), Reinhard Kleindl (slacklining - Austria) i Olaf Obsommer (kajakarstwo - Niemcy), Martin Krasnansky (wspinanie - Słowacja), Adam Pustelnik (wspinanie - Polska) oraz Tomas Greksak (wspinanie - Słowacja). Nie tylko poprowadzili oni ciekawe prelekcje, ale przede wszystkim publiczność mogła zobaczyć ich w akcji, podczas pokazów wspinaczki i bardzo widowiskowego slacklining. Okazją do tego był adidas Outdoor Tour, który w tym roku po raz pierwszy towarzyszył festiwalowi. 

Kolejną atrakcją były zawody wspinaczkowe adidas Zako Boulder Power, które stanowiły edycję Pucharu Polski we wspinaczce bulderowej. Na specjalnie przygotowanej ściance wspinaczkowej przed Dworcem Tatrzańskim można było zobaczyć czołówkę polskich wspinaczy bulderowych. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.