PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

„Majstersztyk przyrody” – czyli to i owo o Dolinie Kościeliskiej

Poniedziałek, 22 października 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Zbójnickie Okno WyżnieW dniu 24 października 2012 r. o godzinie 18.00, w klubokawiarni w Dworcu Tatrzańskim, Krupówki 12, odbędzie się kolejne spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Tym razem Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego oraz Magdalena Sitarz i Mateusz Sęk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przygotowali szereg ciekawostek związanych z „klejnotem Tatr”, jakim jest Dolina Kościeliska w Tatrach Zachodnich. Organizatorami spotkania są Dworzec Tatrzański, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.


Po wakacyjnej przerwie wracamy do tematyki górskiej i tradycyjnych wieczorów z nimi związanych, organizowanych w klubokawiarni Michała Pietrzaka w Dworcu Tatrzańskim. Tym razem tematem głównym wieczoru będzie Dolina Kościeliska. Wśród prezentowanych wspaniałości nie zabraknie oczywiście atrakcji historycznych, przyrodniczych, pasterskich tej wyjątkowej tatrzańskiej doliny, o której Stefan Żeromski słusznie napisał, iż jest „majstersztykiem przyrody”.

Jednym z głównych wątków związanych z Doliną Kościeliską, a stosunkowo dość mało znanych, są dzieje górnictwa i hutnictwa. Ta historia będzie jednym z głównych elementów prezentacji multimedialnej. Zaprezentujemy historię górnictwa i prac hutniczych w tym rejonie, począwszy od początków XVI wieku i powstania pierwszych sztolni wydobywczych i okresu poszukiwania rud srebra i miedzi. Pokażemy schemat wielkiej kopalni „Czarne Okno” znajdującej się w Żlebie pod Banie, kopalnię „Na Kunsztach”, opowiemy o szybach wydobywczych, znajdujących się w Żlebie Żeleźniak oraz na stokach Kopek i Małego Regla. Tę część prezentacji przygotowali studenci geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Magdalena Sitarz i Mateusz Sęk.

Uzupełnieniem tej części spotkania będą opowieści o poszukiwaczach skarbów w Dolinie Kościeliskiej, legendy Jana Krzeptowskiego Sabały, między innymi jego opowieści o opowieści o „zaśpionym wojsku” i słynnych Wantulach. Zaprezentujemy także historię poznania doliny, a zwłaszcza zwyczaje pasterskie, produkcję słynnych serów „brusów”, z których słynęła Pyszna i uchodziły one za jedne z najlepszych serów pasterskich w tamtych czasach.

Dolina Kościeliska opisywana była w różnego rodzaju przewodnikach i literaturze. Zaprezentujemy wzmianki o tym miejscu z przewodników: Eugeniusza Janoty (1860), Walerego Eljasza (1870 i późniejszych), Tadeusza Zwolińskiego i Józefa Oppenheima. Przedstawimy pierwszych turystów i narciarzy w tym rejonie Tatr, pierwsze wycieczki, altany, karczmy i schroniska. Nie zabraknie oczywiście opowieści o legendarnym schronisku SN PTT w Dolinie Pyszniańskiej, które od ok. 1910 r. zawsze chętnie gościło narciarzy. Opowiadanie o Pysznej będzie dotyczyło wielu wątków: ducha schroniska, niejakiego Krupowskiego, księgi pamiątkowej, rysunków i wierszy.

Opowiemy między innymi o tym jak słynny naczelnik TOPR, Józef Oppenheim spadał kiedyś na nartach w Babie Nogi, jak Krzeptowski z Byrcynem zjeżdżali z Pyszniańskiej Przełęczy. Pokażemy też na slajdach dzieje obecnego schroniska na Małej Polanie Ornaczańskiej, jego dawnych i obecnych gospodarzy. To nie jedyne atrakcje tego wieczoru. Opowieść będzie dotyczyć także ciekawych nazw tatrzańskich w tej części Tatr, jak: Zbójnicka Dolinka (Dolinka pod Wysranki), Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicka Igła, Babie Nogi, Rękawica i Saturn. Bo o Kościeliskiej można opowiadać bez końca. Szykuje się więc długi wieczór...

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.