PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

"Lawinowe ABC" i punkt kontrolny w Kuźnicach

Środa, 19 grudnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTatrzański Park Narodowy zainaugurował drugą edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej „Lawinowe ABC”. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa oraz otwarcie punktu kontrolnego w Kuźnicach, dzięki któremu turyści i narciarze będą mogli sprawdzać stan swoich detektorów lawinowych.


-Naszym celem jest edukowanie turystów, żeby w zimie ich wędrówki po Tatrach były bezpieczne, by byli dobrze wyposażeni , posiadali potrzebne umiejętności, by prawdopodobieństwo ich uratowania w razie zejścia lawiny było większe. Pomysł tej akcji narodził się w lutym po tragicznym wypadku w Goryczkowej. Działamy zgodnie z hasłem akcji „Nie narażaj życia z miłości do gór” – wyjaśniał kierownik Działu Udostępniania Parku Szymon Ziobrowski.

Pierwsza edycja akcji, która odbyła się w marcu i kwietniu 2012 roku przyczyniła się do zainteresowania turystów, zarówno niewykwalifikowanych, jak i zaawansowanych, tematyką bezpieczeństwa zimą w Tatrach oraz zwiększeniem świadomości ryzyka lawin. Dowiedzieli się oni o konieczności odpowiedniej edukacji i szkoleń lawinowych oraz posiadania sprzętu lawinowego w przypadku planowanych pobytów w górach o charakterze alpejskim.

- Kładziemy nacisk na profilaktykę. Jest to również zadanie TOPR-u, ale uważamy, że razem możemy więcej. Zawsze będziemy się odwoływać do autorytetu i fachowości  TOPR-u, natomiast nasza instytucja ma większe możliwości prowadzenia takiej akcji edukacyjnej. Włączają się też sponsorzy.  Wszyscy chcą wspólnie dbać o bezpieczeństwo w Tatrach. Mam nadzieje, że dzięki temu doczekamy się pierwszych skutecznych odkopań, bo turyści będą używać detektorów lawinowych – przekonywał dyrektor TPN Paweł Skawiński.

- Ważny jest sprzęt i umiejętności, jakie powinni posiadać turyści, ponieważ ratownicy w przypadku lawiny na starcie mają tylko 10% szans na uratowanie zasypanych. By ograniczyć ilość wypadków śmiertelnych konieczna jest edukacja. Tylko pomoc osób , które są na miejscu zdarzenia, posiadają detektor i mogą szybko znaleźć i odkopać poszkodowanych,  może tę szanse na uratowanie zwiększyć. Do tej pory się nie zdążyło, aby ktokolwiek w takiej sytuacji miał przy sobie detektor lawinowy – dodał naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Druga edycja akcji trwać będzie całą zimę, w jej ramach w Kuźnicach powstał już punkt kontrolny (check-point) służący do sprawdzania stanu detektorów lawinowych, planowane jest  m.in. polskie wydanie książki „Powderguide Lawinen: Risiko-Check für Freerider” (autorzy: Tobias Kurzeder, Holger  Feist), zakup i montaż na Kalatówkach lawinowego centrum treningowego oraz  zakup mobilnego lawinowego centrum treningowego, wycieczki połączone z edukacją w terenie dla młodzieży szkół średnich powiatu tatrzańskiego, a także konkursy edukacyjne na portalu społecznościowym  facebook. TPN planuje zorganizowanie w sumie aż pięciu edycji tej akcji.


 

Punkt kontrolny (ang. check point) to urządzenie do sprawdzania stanu detektorów lawinowych. W ramach akcji Lawinowe ABC check point został zamontowany w Kuźnicach, skąd wiele osób wyrusza na narty i zimowe wędrówki. Przekazała go firma PIEPS, partner kampanii.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa wyruszając zimą w góry, tuż przed rozpoczęciem wycieczki należy włączyć detektor lawinowy i sprawdzić jego stan. Powinien to zrobić każdy z uczestników wycieczki.

W krajach alpejskich punkty kontrolne są bardzo popularne. Można je spotkać u wylotów wielu górskich szlaków. W Polsce do tej pory nie było takich urządzeń.

Od tego sezonu zimowego drugi punkt kontrolny będzie działać również w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Biuro Turystyki Górskiej 5+ przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich prowadzi bowiem zaawansowane działania mające na celu popularyzację zasad bezpiecznego poruszania się zimą po Tatrach.


 

Organizator akcji "Lawinowe ABC": Tatrzański Park Narodowy

Partnerzy: TOPR, Urząd Miasta Zakopane, PZU, Pieps, Mammut, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich

Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.

Więcej informacji na stronie: www.lawinoweabc.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.