PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną PTTK

Wtorek, 21 maja 2013 r.
Autor: Maciej Bętkowski

Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną PTTKRok 2013 został w Polsce ogłoszony Rokiem Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Dlatego przewodnicy organizują w tym roku wiele akcji i imprez popularyzujących turystykę w kraju i za granicą. Z inicjatywy Oddziału "Tatrzańskiego" Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Zakopanem i Koła Przewodników Tatrzańskich PTTK im.Klimka Bachledy, rozpoczynamy akcję popularyzującą turystyczne, bezpieczne i przyjemne chodzenie po górach i zdobywanie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.


Akcja będzie prowadzona społecznie i bezpłatnie dla turystów biorących w niej udział. Ma ona na celu zachęcenie miłośników gór: mieszkańców Zakopanego, Podhala i przyjeżdżających do nas turystów, ale także tych, którzy dopiero mają zamiar po górach rozsądnie i bezpiecznie chodzić, do chodzenia po górach dla własnej przyjemności z równoczesnym zdobywaniem kolejnych stopni Górskiej Odznaki Turystycznej. Wszyscy, którzy w tegorocznym sezonie turystycznym zweryfikują zdobyte punkty GOT w Oddziale PTTK w Zakopanem i zdobędą którąkolwiek z odznak GOT,  wezmą udział w losowaniu cennych nagród rzeczowych.

Wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach, na Podhalu i w innych polskich górach, mają określoną punktację GOT. Ogólnie jest tak, że 1 km przebytego szlaku równy jest 1 punktowi i 100 m pokonanej wysokości to także 1 punkt. Szlaki i punktacje dokładnie są opisane w Regulaminie GOT, który można kupić w Oddziale PTTK w Zakopanem, w księgarniach lub znależć w Internecie.

Planujemy w ciągu 3 miesięcy: w czerwcu, lipcu i sierpniu, co 2 tygodnie w niedziele, przejścia wyznaczonych szlaków do schronisk turystycznych, w czasie których przewodnik tatrzański będący również przodownikiem turystyki górskiej GOT PTTK, będzie objaśniał zasady zdobywania punktów GOT, równocześnie podając wiadomości o przebywanej trasie, zwracając uwagę na piękno otaczającej przyrody, a przede wszystkim na zasady bezpiecznego chodzenia po górach. Chcąc poznać góry i być w nich w pełni bezpiecznym, trzeba nabyć odpowiednią wiedzę i praktykę, trzeba się po prostu gór uczyć i nauczyć ... - cytat z Regulaminu GOT.

Miejsca zbiórek będą wyznaczane u wylotów dolin przy budkach kasowych TPN o godzinie 9-tej rano. Turyści mogą sobie iść indywidualnie po szlakach według własnych wariantów przejść, lub w pobliżu przewodnika, słuchając tego co on mówi. W ustalonych miejscach przewodnik będzie się zatrzymywał, aby lepiej być słyszanym i aby mógł udzielać odpowiedzi na zadawane pytania. Szczegółowe informacje o planowanych przejściach szlaków, będą podawane w Radiu Alex, prasie i Internecie.

2.06.2013 planowany jest do przejścia szlak w Dolinie Strążyskiej do herbaciarni "Parzenica" i wodospadu Siklawica, a następnie do Doliny ku Dziurze z wejściem do samego dna jaskinii Dziura. Turyści zdobędą wtedy 16 punktów GOT.

16.06.2013 planowane jest przejście z Kuźnic do Pustelni Świętego Brata Alberta, Hotelu Górskiego PTTK na Kalatówkach i schroniska na Hali Kondratowej. 12 pkt. GOT. Zbiórka w Kuźnicach przy tablicy informacyjnej, na początku szlaku.

30.06.2013 będzie przejście szlaku w Dolinie Kościeliskiej z Kir do schroniska na Ornaku i do Stawu Smreczyńskiego. 17 pkt. GOT.

7.07.2013 będzie przejście szlaku z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej i do Doliny Jarząbczej, do kamienia z tablicą upamiętniająca pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 23 czerwca 1983 roku. 19 pkt. GOT.

21.07.2013 planujemy przejście z Kuźnic do schroniska na Hali Gąsienicowej i nad Czarny Staw Gąsienicowy. 21 pkt. GOT.

6.08.2013 pójdziemy z parkingu na Palenicy Białczańskiej do schroniska w Rostoce i do Morskiego Oka, obchodząc Morskie Oko dookoła. 25 pkt. GOT.

11.08.2013  pójdziemy od Wodogrzmotów Mickiewicza, Doliną Roztoki zielonym szlakiem do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, z zejściem czarnym szlakiem do zielonego i z powrotem do Wodogrzmotów Mickiewicza. 16 pkt. GOT.

Na zakończenie 25.08.2013r planujemy przejście z Wierch Porońca na Rusinową Polanę z wejściem na Gęsią Szyję i zejściem do Kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Powrót z Kaplicy niebieskim szlakiem do Zazadniej. 14 pkt. GOT.

Każdy uczestniczący we wszystkich powyższych wycieczkach zdobędzie aż 140 punktów GOT, a więc znacznie więcej niż potrzeba na zdobycie popularnej lub małej brązowej Górskiej Odznaki Turystycznej. Inicjatorzy akcji "Chodzimy po górach" będą zachęcać turystów biorących udział w tej akcji, aby między naszymi wędrówkami niedzielnymi, sami chodzili po tatrzańskich i podhalańskich szlakach. Przypominamy - na zdobywców odznak GOT  będą czekały do rozlosowania cenne nagrody.

Organizatorzy akcji "Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną" Zarząd Oddziału Tatrzańskiego PTTK Zakopane

Wszelkich informacji udziela Biuro Oddziału PTTK w Zakopanem tel.182063012 od 9.00 do 16.00

www.zakopanepttk.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.