PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2013 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Gala 9. Spotkań z Filmem Górskim

Niedziela, 8 września 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOd środy do niedzieli w Zakopanem odbywał się festiwal 9. Spotkania z Filmem Górskim, który z roku na rok staje się coraz ciekawszy i przyciąga coraz liczniejszą publiczność. Tym razem o nagrody ubiegało się 29 filmów z 14 krajów. Bogaty był także program imprez towarzyszących, wśród których znalazły się wystawy, spotkania z reżyserami i himalaistami, warsztaty slackline, zawody adidas Zako Boulder Power, wycieczka w stylu retro oraz po raz pierwszy Akademia Górska.


W sobotę wieczorem w Kinie Sokół odbyła się Gala 9. Spotkań z Filmem Górskim, podczas której odczytano werdykt oraz wręczono nagrody. Jury w składzie: Aldo Audisio – przewodniczący oraz Ewa Dyakowska-Berbeka, Krzysztof Kokoryn, Elzbieta Krzemińska-owczarz oraz Wojciech Słota przyznało Grand Prix filmowi „Autana” (reż. Alastair Lee, Wielka Brytania 2012). Przyznano także Nagrody Publiczności, Burmistrza Miasta Zakopane, Naczelnika TOPR, Dyrektora TPN, Młodzieżowego Jury oraz Nagrodę Specjalną. Swoja nagrodę dla filmu „Pura Vida” (reż. Migueltxo Molina i Pablo Iraburu, Hiszpania 2012) przyznała ponadto Ewa Dyakowska-Berbeka.

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki konkursu:

NAGRODY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE
FILMÓW GÓRSKICH 9.SZFG

GRAND PRIX 9.SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM
Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4 000 zł 

AUTANA
Reżyseria / Direction: Alastair Lee
Produkcja / Production:
www.posingproductions.com
Wielka Brytania 2012, 58 min. / UK 2012, 58’

Alpinizm i przygoda opowiedziane w pomysłowy i niestandardowy sposób. Ten dokument, poprzez zaskakujące sekwencje, wciąga widza od początku do końca i pozwala szerokiej publiczności docenić górską historię. Szczególne wyrazy uznania dla twórcy filmu, który w jednej osobie połączył role reżysera, autora zdjęć, montażysty i producenta. 


NAGRODA NACZELNIKA TOPR za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł.

SILBERGEIER
Reżyser / Direction: Vladimir Cellier
Producent / Production: Nina Caprez
Francja 2012, 18 min. / France 2012, 18’

Film krótkometrażowy w którym wspinaczka potraktowana jest jako przygoda i wyzwanie. Zwięzła wypowiedź bez wielkich słów i patetycznej ideologii. Świetni bohaterowie, humor i dystans. Zdjęcia, montaż i  muzyka służą historii, lecz jej nie dominują. 


NAGRODA DYREKTORA TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł

W POGONI ZA LODEM / CHASING ICE
Reżyseria / Direction: Jeff Orlowski
Produkcja / Production:
www.chasingice.com
USA 2012, 75 min / USA 2012, 75’

Ważny, globalny problem pokazany w interesujący sposób poprzez połączenie fotografii z filmem. Konsekwencja, zapał i determinacja autorów filmu, którzy poświęcili dokumentacji kilka lat pracy.


NAGRODA BURMISTRZA MIASTA ZAKOPANE za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł.

HIMALAJE WIOSKA W KTÓREJ ZATRZYMAŁ SIĘ CZAS
/ HIMALAYA LE VILAGE SUSPENDU
Reżyseria / Direction: Anne i Eric Lapied
Produkcja / Production:
www.lapiedfilm.com
Francja 2012, 70 min. / France 2012, 70’

Za pomocą środków filmowych twórcy przenoszą nas do świata ludzi dla których góry są codziennym i autentycznym doświadczeniem. Film stawia ważne pytania o sens i cel życia.


NAGRODA SPECJALNA 9.SzFG
nagroda rzeczowa ufundowana przez firmę Tatra Trade  

NASZ KASPROWY / OUR KASPROWY
Reżyser / Direction: Janusz Julo Sus
Producent / Production: ARTSUS Kornelia Sus,
www.naszkasprowy.tv

Polska 2012, 42 min. / Poland 2012, 42’

Historii kolejki, która zmieniła Zakopane opowiedziana poprzez bogate materiały archiwalne i wywiady, które nie pozostawiają widza obojętnym.


NAGRODA PUBLICZNOŚCI nagroda rzeczowa ufundowana przez firmę Patagonia  

NIEDŹWIEDŹ WŁADCA GÓR/THE BEAR - KING OF THE MOUNTAINS

Reżyseria/ Direction Krystian Matysek
Produkcja/Production www.metrofilms.com.pl
Dystrybucja/Distribiuton Fundacja Magellan
Polska/Poland 2012, 51 min. 

Godzinny projekt dokumentalny portretujący najbardziej zagrożony gatunek drapieżników w Europie. Film przybliża znaczenie tego gatunku dla funkcjonowania ekosystemów przyrodniczych i zwraca uwagę na konieczność jego ochrony.


NAGRODA MŁODZIEŻOWEGO JURY przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem  

ALL I CAN – WSZYSTKO CO MOGĘ
Reżyseria / Direction: Eric Corsland, Dave Mossop
Producent / Production: www.sherpacinema.com
Dystrybucja / Distribution: www.mayfly.pl
Kanada 2011, 76 min / Canada 2011, 76’ 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.