PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Góry

Opowieści o przewodnikach tatrzańskich, cz.1, Józef Krzeptowski Ujek

Środa, 18 czerwca 2014 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Józef KrzeptowskiDworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Tym razem jego bohaterem będzie słynny przewodnik tatrzański, ratownik TOPR i kurier tatrzański – Józef Krzeptowski (1904-1971). Spotkanie „Opowieści o przewodnikach tatrzańskich” rozpocznie się w Dworcu Tatrzańskim, Krupówki 12, w dniu 19 czerwca o godzinie 19.00. Niedawno minęła 110 rocznica urodzin Józefa Krzeptowskiego. Życiorys słynnego górala za „Wielką Encyklopedią Tatrzańską”, autorstwa Zofii i Witolda H. Paryskich, przedstawia się następująco. Krzeptowski Józef (9 VI 1904 Zakopane - 13 IV 1971), brat Andrzeja Krzeptowskiego II . Przewodnik i ratownik tatrz., narciarz, w czasie II wojny świat. uczestnik ruchu oporu, kurier tatrzański.


Przewodnikiem tatrzańskim był od 1923 (1931 kl. II, 1948 kl. I). Od 1925 aż do swej śmierci należał do najbardziej aktywnych przewodników tatrz. i jeszcze przed II wojną świat. również do najlepszych, zarówno w lecie jak i w zimie (był świetnym narciarzem wysokogórskim i instruktorem narc.). Po ostatniej wojnie uczestniczył też w szkoleniu młodych przewodników. W 1957 i 1965 był członkiem zarządu Koła Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem .

Członkiem TOPR został dopiero w 1934, ale już wcześniej brał udział w wyprawach ratunkowych, np. tak ciężkich jak w zimie 1933 na Galerię Gankową. Od 1949 był też członkiem Klubu Wysokogórskiego. Ponadto był wspaniałym gawędziarzem, a dowcip miał wyjątkowo bystry i celny, jak przystało na stryjecznego wnuka legendarnego Sabały.

Tajnym kurierem był już przed wojną, gdyż w 1934-38 dla Stronnictwa Lud. utrzymywał nielegalne kontakty z Wincentym Witosem, który wtedy przebywał w Czechosłowacji, i przeprowadzał potajemnie przez granicę działaczy tegoż stronnictwa na trasach Zakopane-Kieżmark i poprzez Tatry .

W czasie II wojny świat. w 1939-44 był tajnym kurierem i ponad 50 razy przeszedł w lecie i w zimie trasę przez Tatry, przeprowadzając ludzi i przenosząc pocztę, pieniądze i broń dla pol. ruchu oporu. Uzyskał miano "króla kurierów tatrzańskich". Okupant hitlerowski ogłosił wysoką nagrodę za jego schwytanie. Własna relacja K. o jego działalności kurierskiej znajduje się w książce Alfonsa Filara Opowieści tatrzańskich kurierów (1969 i wydania nast.). Za swój udział w ruchu oporu K. był po wojnie aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR, ale po uwolnieniu w 1947 został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a za całokształt swej działalności tatrz. - Orderem Odrodzenia Polski (1966).

Podczas spotkania o Józefie Krzeptowskim opowiedzą osoby, które go dobrze znały, przewodnicy tatrzańscy, pokażemy też film w reż. Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki o Józefie Krzeptowskim oraz prezentację multimedialną, autorstwa Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.