PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Architektura na obszarach chronionych

Środa, 23 marca 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

Architektura na obszarach chronionychW Dworcu Tatrzańskim odbył się panel dyskusyjny dotyczący nowych punktów wejścia do TPN oraz architektury na obszarach chronionych. Pretekstem do dyskusji stał się ubiegłoroczny konkurs na koncepcję architektoniczną punktów wejścia do Parku. Celem spotkania było rozpoczęcie szerszej debaty na temat dobrego kształtowania przestrzeni pod Tatrami, planowania wspierającego ochronę środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój Zakopanego.


Aktualne punkty wejścia do Parku to obiekty kilkunastoletnie. Najczęściej drewniane, w wielu miejscach na tyle zniszczone, że wymagają coraz częstszych remontów. Nie są dostosowane do obecnej wielkości ruchu turystycznego i nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom użytkowników.

W ramach pracy konkursowej uczestnicy musieli przygotować koncepcję dwóch punktów wejścia – do Doliny Białego oraz Doliny Kościeliskiej, skrajnie różniących się miejsc: jednego rzadko odwiedzanego przez turystów i drugiego – doliny najczęściej wybieranej na cel wycieczki w Tatrach. Spośród 27 ocenianych prac wybrano 3 najlepsze, z których jedna może zostać zrealizowana. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia 2pm Piotr Musiałowski z Warszawy. Jak oceniło jury, praca najlepiej spośród złożonych projektów wpisuje się w krajobraz tatrzański, odpowiada na wymagania regulaminu, czyli zaproponowanie współczesnych form odwołujących się do tradycji bez bezpośredniego naśladownictwa stylu regionalnego. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno pracownie: APP Wojciech Marciniak i EMA STUDIO – Ewelina Siestrzewitowska, Mateusz Gierszon i Antoni Surowiak.

 

W panelu wzięli udział:

erzy Chlebiński – naczelnik Wydziału Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Zakopanem

Paweł Jasiewicz – projektantwykładowca na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Zbigniew Moździerz - historyk sztuki, główny specjalista ds. ochrony zabytków w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Piotr Musiałowski – architekt, zwycięzca konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej punktów wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Zbigniew Myczkowski
 – profesor Politechniki Krakowskiej, kierownik Zakładu Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich w Instytucie Architektury Krajobrazu, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody 

Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz, zakopiańczyk, autor statuetek przyznawanych laureatom podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem

Szymon Ziobrowski – dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego

Rozmowę poprowadził Maciej Krupa – etnolog, publicysta, przewodnik tatrzański, tłumacz, autor kilku książek

źródło: tpn.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.