PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Andrzej Bargiel w Muzeum Tatrzańskim

Czwartek, 1 sierpnia 2019 r.
Autor: Piotr Kyc

Andrzej Bargiel w Muzeum TatrzańskimW środę 31 lipca w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego odbył się niezwykły, górski wieczór. Bohaterem był Andrzej Bargiel – znany skialpinista, himalaista i wspinacz, który dokonał wielu ekstremalnych zjazdów narciarskich, w tym w roku 2018 zjechał na nartach z K2 (Chogori, 8611 m). Podczas spotkania Andrzej Bargiel opowiedział o drodze skialpinisty w wysokie góry, o swojej niezwykłej wydolności, i o początkach swojej narciarskiej przygody.


Z materiałów Muzeum Tatrzańskiego: „ Andrzeja zapraszaliśmy do Muzeum już od kilku lat – wreszcie się udało. Niemal w ostatniej chwili, udało nam się zaaranżować spotkanie w Zakopanem. Kilka słów o bohaterze wieczoru. Andrzej urodził się 18 kwietnia 1988 roku w Łętowni w wielodzietnej rodzinie. Ma siedem sióstr i trzech braci. Od małego był – jak wspomina – szybki i zwinny. W naturalny sposób zaczął więc uprawiać bieganie, narciarstwo i inne sporty. Nie tylko on zresztą: jego starszy brat Grzegorz jest świetnym narciarzem wysokogórskim, przewodnikiem IVBV i ratownikiem TOPR, podobnie młodszy brat Bartłomiej, który w swojej kategorii wiekowej odnosił wiele sukcesów w zawodach ski-alpinistycznych w Polsce i jest słynny z racji filmowania dronem zjazdów narciarskich swojego starszego brata. Andrzej dosyć szybko chciał być bliżej wysokich gór, trafił do Zakopanego, zapisał się do klubu TKN Tatra Team, a tam zaczął go trenować Piotr Sadowski. Dziesięć lat temu Bargiel był jedną z największych – obok Anny Figury, Julii Wajdy – nadziei polskiego ski-alpinizmu. Jego naturalna sprawność, systematyczność w treningu i niezwykła wydolność (jedna z najlepszych na świecie, co potwierdziły badania parametru VO2 max, czyli tlenowej wydolności organizmu), sprawiły, że od razu zaczął starty w ski-alpinizmie od sukcesów w swojej grupie wiekowej, czyli jako kadet, a potem junior. Startował z dobrymi wynikami w największych zawodach ski-alpinistycznych na świecie: Pierra Menta, Patrouille des Glaciers oraz Mistrzostwach Świata i Europy ISMF. Andrzej jest wyjątkowo utalentowanym narciarzem wysokogórskim. Znalazł się także w kadrze narodowej PZA. Uczestniczył w polskich wyprawach himalajskich na Manaslu i Lhotse. Używał podczas nich nart. Zapowiadał już wtedy: – kiedyś zjadę na nartach z ośmiotysięcznika. I wielu znawców ski-alpinizmu wierzyło w niego. Stworzył projekt „Hic sunt leones”. Zjechał na nartach ze Shisha Pangma Central, Manaslu, Broad Peaku i K2 – czterech ośmiotysięczników, zdobył też w ekspresowym tempie tytuł Śnieżnej Pantery.

  Niedziela 22 lipca 2018 r. to był dzień, który przeszedł złotymi zgłoskami do historii światowego himalaizmu i narciarstwa wysokogórskiego. Andrzej Bargiel tego dnia wszedł i zjechał na nartach z wierzchołka drugiego co do wysokości szczytu ziemi, K 2 (Chogori – Król Gór), 8611 m. Ze szczytu, gdzie zapiął narty, zjechał do podnóża tej wielkiej góry, czyli do bazy. Był to pierwszy w historii zjazd ekstremalny na nartach z tego najtrudniejszego z ośmiotysięczników, poprowadzony bez odpinania nart, linią, którą nazywa się „Bargiel Line”. To największe osiągnięcie narciarstwa ekstremalnego ostatniego dziesięciolecia i jedno z największych w ogóle. Muzeum Tatrzańskie gratuluje Andrzejowi tego niezwykłego sukcesu”.  

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.