PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Dziecięcy Góralski Zespół „Zornica” zaprasza na próby

Wtorek, 15 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Dziecięcy Góralski Zespół „Zornica” zaprasza na próbyDziecięcy Góralski Zespół „Zornica” działający przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem ogłasza nabór dzieci w wieku od 7 do 12 lat.


Próby zespołu odbywają się w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej.
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci, które chcą nauczyć się góralskiego tańca i śpiewu od podstaw lub przyłączyć się do grupy zaawansowanej – zachęca kierownik „Zornicy”, Szymon Bafia.
Próby grupy początkującej odbywają się w każdą środę od godziny 15.00 do 16.30 – dziewczynki i od godziny 16.30 do 18.00 – chłopcy. Natomiast próby grupy zaawansowanej odbywają się w każdą sobotę od godziny 11.00 do 13.00. Zespół spotyka się w budynku „Jutrzenki” przy ulicy Grunwaldzkiej 3.
Szczegółowe informacje o próbach „Zornicy” można uzyskać w sekretariacie TCKiS „Jutrzenka” w Zakopanem lub na stronie internetowej http://www.otostrona.pl/zornica/

Zespół „Zornica” powstał w 1988 roku. Zespół założył znany podhalański artysta i sportowiec Jan Fudala. „Zornica” prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie.
W gwarze góralskiej słowo „zornica” oznacza gwiazdę. Zornica jest gwiazdą nie tylko Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka", ale i gwiazdą wielu estrad i festiwali.
Zespół skupia uzdolnione i chętne góralskie dzieci i młodzież w wieku od 7 do 14 lat z Zakopanego i okolic. W trakcie długoletniej działalności zespołu przewinęło się przez niego ponad pół tysiąca osób! Obecnie w „Zornicy” w dwóch grupach tańczy i śpiewa 28 młodych góralek i górali.
Oprócz pracy artystycznej zespół oddziałuje także wychowawczo na młodych górali, dając im urozmaicenie czasu wolnego, rozmiłowując jednocześnie w rodzimej kulturze regionalnej. Poprzez prace w zespole dzieci poznają nie tylko taniec i muzykę góralską, ale i odchodzącą gwarę, dawne obyczaje i tradycyjne zabawy. Zespół daje również możliwość poznawania innych krajów, kultur, narodów, ich życia i obyczajów.
Zespół „Zornica” jest gospodarzem Artystycznego Memoriału poświęconego pamięci swojego założyciela – Jana Fudali.
Zespół współpracuje z zespołem folklorystycznym „Limbačka” z pogranicza słowacko - węgierskiego, organizując wspólną wymianę i występy młodych folklorystów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.