PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Wrzesień w Galerii Jednego Autora

Piątek, 18 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Wrzesień w Galerii Jednego AutoraW Galerii Jednego Autora odbył się pierwszy po wakacyjnej przerwie wernisaż. W jesienny nastrój wprowadziła zwiedzających wystawa obrazów Ireneusza Września - artysty i historyka, który w swoim dorobku może poszczycić się ponad 40 wystawami w kraju i za granicą.


Malarstwo jest przygodą, tak jak każde uprawianie sztuki. Nie jest to jednak łatwa przygoda. Na początku jest wewnętrzny chaos, a na końcu musi być ład. Również kontakt z innymi ludźmi, z ich twórczością jest dla mnie wielką przygodą - dzielił się swoimi refleksjami o sztuce autor wystawy.
Ireneusz Wrzesień przez 25 lat był związany z Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, jako jego dyrektor i wicedyrektor. Ta szkoła była zawsze świątynią kultury i sztuki - zakopiańskiej i nie tylko - mówił artysta, na którego wernisaż licznie przybyli przyjaciele i współpracownicy ze szkoły Kenara.
O oprawę muzyczną wieczoru zadbał Tatrzański Chór Kameralny, który wykonał 6 pieśni Karłowicza do tekstów Kazimierza Przerwy-Tetmajera opracowanych na 4 głosy przez dyrygentkę Mirosławę Lubowicz. Przy fortepianie chórowi towarzyszył Tomasz Gronkowski. Nie zabrakło też góralskiej muzyki w wykonaniu zaprzyjaźnionego z artystą Władysława Trebuni-Tutki.
Sponsorem wyśmienitych słodkości była Piekarnia i Cukiernia Ekologiczna Anna i Marcin Piwowarczyk.


Ireneusz Wrzesień
Urodzony 31 stycznia 1942 roku w powiecie miechowskim. Studia historyczne ukończył w Krakowie w 1964 r. Członek ZPAP od 1982 r., współzałożyciel i późniejszy prezes Stowarzyszenia twórców „Sztuka Podhalańska” w Zakopanem. Pełnił także funkcję członka zarządu zakopiańskiego okręgu ZPAP. Malarstwo uprawia od ponad 30 lat, miał 45 wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował między innymi na Słowacji, Ukrainie, w Rosji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Bułgarii Finlandii i Norwegii.
Od 1970 r. czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Pełnił między innymi funkcję Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu. W latach 80. był inicjatorem i organizatorem wymiany kulturalnej środowiska plastyków Zakopanego i Nowego Sącza ze środowiskami we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Słowacji. Od 1982 r. pełnił funkcję dyrektora zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, a w latach 1990-2008 – funkcję zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Plastycznych w Zakopanem. W tym okresie przyczynił się znacznie do rozbudowy i modernizacji placówki, będąc jednocześnie organizatorem szerokiej wymiany kulturalnej młodzieży szkoły z rówieśnikami z Francji, Hiszpanii i Niemiec. Za swoją twórczość i działalność kulturalno-oświatową wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał między innymi: dwukrotnie odznakę „Zasłużony działacz kultury”, medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prace jego znajdują się w wielu muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka w Białym Dunajcu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.