PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Kronos Quartet zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach"

Piątek, 25 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" rozpoczął się niezwykłym wydarzeniem i prawdziwą ucztą dla melomanów. W kościele Św. Krzyża w Zakopanem wystąpił Kronos Quartet - jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie kwartetów smyczkowych.


Kronos Quartet założył w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych skrzypek David Harrington. Kwartet wystąpił od tamtej pory z tysiącami koncertów na całym świecie, wydał ponad 40 płyt, współpracował z wieloma kompozytorami i wykonawcami z całego świata, reprezentującymi różne style muzyczne - muzykę popularną, jazz i folk. Zespół od ponad 20 lat współpracuje również z zamieszkałym na Podhalu wybitnym polskim kompozytorem Henrykiem Mikołajem Góreckim. Za swą działalność artystyczną Kronos Quartet zdobył wiele znaczących nagród - m.in. w 2004 nagrodę Grammy za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej i nagrodę "Muzycy roku" 2003 od Musical America. Muzyka kwartetu wykorzystywana jest także w sztuce filmowej, towarzyszyła m.in. dziełu Darrena Aronofsky'ego "Requiem dla snu".
W programie inaugurującego festiwal koncertu można było usłyszeć skomponowane specjalnie dla Kronos Quartet utwory Kwartet smyczkowy nr 4 (Kołysanka) Hanny Kulenty oraz ...hold me, neighbor, in this storm… Aleksandry Vrebalov, a także zaaranżowany dla zespołu Raga Mishra Bhairavi: Alap Ram Narayan, a po przerwie kwartet smyczkowy nr 3, op. 67 Pieśni Śpiewają autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego, napisany również dla Kronos. Były również niekończące się oklaski i bisy. Koncert był bowiem niezwykłym przeżyciem dla zakopiańskiej publiczności, która rzadko może podziwiać tak znakomitych artystów.
Gośćmi honorowymi koncertu był kompozytor Henryk Mikołaj Górecki oraz Mieczysław Wasilewski - wnuk siostry Mieczysława Karłowicza, który przyjechał z Anglii specjalnie na festiwal poświęcony pamięci tego wybitnego kompozytora.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.