PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Koncert i kolekcjonerskie monety na 100-lecie TOPR-u

Poniedziałek, 28 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" w hotelu Belvedere odbył się niezwykły koncert, podczas którego utwory takich kompozytorów jak Noskowski, Karłowicz, Franck i Ravel wirtuozowsko wykonali międzynarodowej sławy artyści. Koncert połączony był z promocją monet wydanych przez Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy powstania TOPR.


Wystąpili: Nami Ejiri - fortepian, Vadim Gluzman - skrzypce, Ewa Grzywna-Groblewska - altówka, Eyal Kless - skrzypce, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela i Evgueni Sinaiski - fortepian.
Na uroczystości obecny był prezes NBP Sławomir Skrzypek, który prezentował kolekcjonerskie monety. Uhonorował on też pamiątkowymi kompletami monet burmistrza Zakopanego Janusza Majchra, organizatorkę festiwalu Danutę Sztencel oraz dyrektora artystycznego Janusza Wawrowskiego, Mieczysława Wasilewskiego z rodziny Karłowicza, występujących artystów, władze TOPR-u, a także zasłużonego ratownika Józefa Uznańskiego, który w czasie II wojny światowej zasłynął brawurową ucieczką z wagonika kolejki linowej na Kasprowy Wierch przed czekającymi na niego na stacji Myślenickie Turnie hitlerowcami.
Z okazji 100. rocznicy utworzenia TOPR-u Narodowy Bank Polski wyemitował monety kolekcjonerskie – złotą 100-złotową, srebrną 10-złotową oraz okolicznościową 2 zł ze stopu Nordic Gold. Dwie pierwsze weszły do obiegu 24 września, a dwuzłotówka dostępna jest już od 18 września. Na monetach upamiętniono wybitnych taterników i założycieli TOPR: pierwszego naczelnika – Mariusza Zaruskiego oraz Mieczysława Karłowicza, kompozytora, który wspólnie z Zaruskim opracował pierwszy statut tej organizacji.
– Te monety to hołd dla ludzi, którzy codziennie narażają swoje życie, by inni mogli czuć się bezpiecznie w polskich Tatrach. W ten symboliczny sposób NBP upamiętnia rocznicę ratowników TOPR i jego założycieli, których sylwetki znalazły się na monetach srebrnej i złotej – mówił prezes NBP Sławomir Skrzypek.
Monety można było nabyć podczas promocji i cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Do punktu wymiany ustawiła się długa kolejka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.