PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Poliformy i pustynia. Malarstwo Zofii Artymowskiej

Poniedziałek, 5 października 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka2 października w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem otwarta została wystawa "Poliformy i pustynia. Malarstwo Zofii Artymowskiej".


Retrospektywna wystawa prac zmarłej kilka lat temu artystki prezentuje zarówno charakterystyczne poliformy, które zdominowały jej twórczość, ale także inne dzieła malarskie i collage.
Jest to naprawdę piękna wystawa, o której marzyłam od momentu, kiedy w katalogu goszczącej u nas wystawy Romana Artymowskiego zobaczyłam także malarstwo jego żony - Zofii Artymowskiej. Niezwykłe ciekawe są zwłaszcza połączenia poliform ze zdjęciami pustyni oraz architektury wykonanymi przez artystkę w Iraku - mówiła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska.
Poliforma jest to powielenie pewnej formy, wieloforma. Od pewnego momentu mama zaczęła używać formy walca jako motywu, który powtarza się w wielu obrazach. Te obrazy są przez to niezwykle dopracowane i pracochłonne - wyjaśniał syn artystki Daniel Artymowski, który na wernisaż przybył wraz z żoną. Na otwarciu wystawy obecna była także przyjaciółka Zofii Artymowskiej, znana zakopiańska artystka Barbara Gawdzik-Brzozowska.
Wystawę, która jest ostatnią z cyklu jubileuszowego Muzeum Tatrzańskiego, można oglądać do 29 listopada w zakopiańskiej Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18B.


Zofia Artymowska (1923-2000)
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek malarstwo), gdzie w 1950 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. E. Eibischa. Związana pracą dydaktyczną z uczelniami polskimi (Kraków, Warszawa, Wrocław), a także zagranicznymi (Bagdad). W latach 1953 - 1956 uczestniczyła, wraz z mężem Romanem Artymowskim, w realizacji polichromii na Starym i Nowym Mieście w Warszawie, za co otrzymała Nagrodę Państwową II stopnia. Zajmowała się malarstwem ściennym, sztalugowym, grafiką, filmem, fotografią, ilustracją (współpraca z tygodnikami "Świat" oraz "Argumenty"). Od lat osiemdziesiątych zamieszkała wraz z mężem w Łowiczu, w odrestaurowanym własnymi siłami pałacyku, gdzie obecnie eksponowane są jej prace.
Zofia Artymowska miała wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.