PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wystawa łowiecka na 200-lecie urodzin Sabały

Wtorek, 6 października 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW ramach obchodów 200-lecia urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały w minioną sobotę odbyła się uroczystość poświęcenia Sztandaru Koła Łowieckiego noszącego imię tego słynnego góralskiego muzykanta, gawędziarza i myśliwego. Z tej okazji otwarto także wystawę łowiecką w należącym do TPN zabytkowym Spichlerzu w Kuźnicach.


Znalazły się na niej myśliwskie trofea, zdjęcia oraz wyroby artystyczne inspirowane łowiectwem. Ekspozycję przygotowało Koło Łowieckie im. Sabały w Zakopanem, które istnieje od 1951 r. i gospodaruje obwodem łowieckim o powierzchni ponad 15 tys. ha. Teren ten obejmuje część Orawy i Podhala.
Obecnie mamy taką sytuacje, że Tatrzański Park Narodowy chroni florę i faunę na swoim terenie, ale nie zapominajmy o tym, że łowiectwo od zarania ludzkości jest ważnym elementem działań człowieka, a przez długi czas było gwarancją jego życia. Później stało się elementem kulturowym - przypomniał Stanisław Czubernat, wicedyrektor TPN. Na pozostałych terenach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma drapieżników, tam nadal rozwija się łowiectwo. Odstrzały jeleni regulują bowiem ich liczebność - wyjaśniał sens współczesnego łowiectwa.
W otwarciu wystawy wziął udział Wiesław Wójcik, redaktor rocznika Wierchy i autor mającej się wkrótce ukazać książki o Sabale. Przybliżył on postać tego niezwykłego człowieka, który stał się legendą, jego ostatnie chwile, a nawet próby ustalenia etymologii nazwiska.
Sabała jest znany w Polsce i poza jej granicami, poświęcono mu wiele publikacji. Chcąc jednak zrekonstruować życiorys Sabały, staje się przed podstawowym i niepokojącym problemem jakim jest brak faktów - mówił Wiesław Wójcik.
Wszyscy podkreślali jednak, że od najmłodszych lat do końca życia Sabała był zapalonym myśliwym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.