PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Poczta Polska uczciła 100. rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Piątek, 23 października 2009 r.
Autor: AKS

Poczta Polska uczciła 100. rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia RatunkowegoPoczta Polska 100. rocznicę urodzin Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego upamiętniła wydaniem okolicznościowego znaczka i koperty pierwszego dnia obiegu wraz z datownikiem w kształcie gór.


Autorka projektu - Ewa Szydłowska, na znaczku umieściła podobiznę jednego z pierwszych ratowników górskich TOPR. Natomiast koperta FDC nawiązuje do ratownictwa obecnie. - Zdjęcie z akcji; unoszący się nad szczytami Tatr śmigłowiec do którego są wciągani ratownik wraz z ofiarą wypadku, jest jego kwintesencją – powiedziała Szydłowska. - To hołd złożony organizacji szlachetnej i niezbędnej na tym jakże niebezpiecznym i nie do końca poznanym terenie, jakim są polskie góry - dodała autorka.
Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 450 000 sztuk. Datownik okolicznościowy stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Zakopane 1. W obchody 100- rocznicy powstania TOPR włączyli się również nowosądeccy pocztowcy, którzy z tej okazji wydali kartki pocztowe.
Wszystko zaczęło się od Towarzystwa Tatrzańskiego, które zbudowało schroniska, oznaczyło szlaki górskie, zorganizowało przewodników. Częste wypadki i zaginięcia wymusiły konieczność wyszkolenia ratowników górskich, którzy nieśliby pomoc poszkodowanym. W ten oto sposób w 1909 roku powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego założycielem i pierwszym naczelnikiem był generał, żeglarz, taternik, pisarz i malarz – Mariusz Zaruski. TOPR pierwotnie liczyło 11 ratowników. Dziś to prężnie działające, niosące pomoc wszystkim potrzebującym pogotowie, bez którego nie wyobrażamy sobie gór."

źródło: Poczta Polska S.A.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.