PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego

Poniedziałek, 26 października 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaMuzeum Tatrzańskie dniem poświeconym swojemu patronowi doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu zakończyło obchody jubileusz 120-lecia istnienia.


Spotkanie odbyło się w Galerii W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w scenerii jubileuszowej wystawy Tatry – Czas odkrywców. Wcześniej w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej została odprawiona Msza Św., po której na grobie Chałubińskiego złożono kwiaty.
W galerii na Kozińcu gościli przedstawiciele rodziny Tytusa Chałubińskiego. Dzięki uprzejmości prawnuczki - profesor Kingi Chałubińskiej można było posłuchać rodzinnych opowieści i zobaczyć ciekawe pamiątki. Profesor Zbigniew Wójcik, geolog i historyk nauki, znawca i badacz biografii doktora opowiadał o mało znanych faktach z jego życia i działalności. Z kolei Wiesław Siarzewski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Paryskiej i Witolda H. Paryskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, wygłosił prelekcje zatytułowaną "Tytus Chałubiński i naukowcy". Natomiast Grażyna Cisło z Muzeum Tatrzańskiego opowiadała o botanicznych pasjach Chałubińskiego i jego zielnikach, które mają wartość naukowa, ale także pozwalają odtworzyć trasy górskich wędrówek doktora.
Po zakończeniu naukowej części wieczoru dyrektor Teresa Jabłońska zaprosiła wszystkich na urodzinowy tort. Spotkanie uświetniła także część artystyczna, czyli koncert młodej zakopiańskiej pianistki Dagmary Bujak.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.