PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego

Poniedziałek, 26 października 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaMuzeum Tatrzańskie dniem poświeconym swojemu patronowi doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu zakończyło obchody jubileusz 120-lecia istnienia.


Spotkanie odbyło się w Galerii W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w scenerii jubileuszowej wystawy Tatry – Czas odkrywców. Wcześniej w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej została odprawiona Msza Św., po której na grobie Chałubińskiego złożono kwiaty.
W galerii na Kozińcu gościli przedstawiciele rodziny Tytusa Chałubińskiego. Dzięki uprzejmości prawnuczki - profesor Kingi Chałubińskiej można było posłuchać rodzinnych opowieści i zobaczyć ciekawe pamiątki. Profesor Zbigniew Wójcik, geolog i historyk nauki, znawca i badacz biografii doktora opowiadał o mało znanych faktach z jego życia i działalności. Z kolei Wiesław Siarzewski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Paryskiej i Witolda H. Paryskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, wygłosił prelekcje zatytułowaną "Tytus Chałubiński i naukowcy". Natomiast Grażyna Cisło z Muzeum Tatrzańskiego opowiadała o botanicznych pasjach Chałubińskiego i jego zielnikach, które mają wartość naukowa, ale także pozwalają odtworzyć trasy górskich wędrówek doktora.
Po zakończeniu naukowej części wieczoru dyrektor Teresa Jabłońska zaprosiła wszystkich na urodzinowy tort. Spotkanie uświetniła także część artystyczna, czyli koncert młodej zakopiańskiej pianistki Dagmary Bujak.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.