PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

wystawa "Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia. U źródeł fotografii górskiej"

Czwartek, 29 października 2009 r.
Autor: AKS

wystawa "Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia. U źródeł fotografii górskiej"Wystawa "Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia. U źródeł fotografii górskiej" ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie prezentowana w Muzeum Stylu Zakopiańskiego, filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego została przedłużona do 29 listopada 2009.


NIESKOŃCZENIE, PONAD WSZELKIE MARZENIA. U ŹRÓDEŁ FOTOGRAFII GÓRSKIEJ
Wystawa czynna:
21 czerwca 2009 - 29 listopada 2009
Muzeum Stylu Zakopiańskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane
czynne: środa - sobota 9.00 - 17.00, niedziela 9.00 - 15.00
www.muzeumtatrzanskie.pl

Wystawa ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie, Włochy. Dwadzieścia dwie odbitki, wśród których również bardzo ważne i rzadkie egzemplarze dokumentujące początki fotografii o tematyce alpejskiej i bardziej ogólnie, górskiej. Na wystawie prezentujemy siedemnaście nowych nabytków, dokonanych dzięki wsparciu Compagnia di San Paolo w Turynie, obok których można oglądać inne fotografie, wcześniej będące już wcześniej własnością Centrum Dokumentacji Muzeum, które aktualnie posiada jeden z ważniejszych zbiorów fotografii górskiej w kontekście międzynarodowym.
Poprzez walory artystyczne i dokumentalno-historyczne prezentowanych fotografii można lepiej pojąć emocje, jakie poruszały intelektualistów pokroju Johna Ruskina czy Théophila Gautiera, towarzyszące odkrywaniu malowniczego spektaklu oferowanego przez góry. A wszystko to w historycznym momencie, gdy pejzaż alpejski zaczął stawać się miejscem zdobywania doświadczeń, badań naukowych i weryfikacji zdobyczy inżynierii ówczesnego stulecia.
Fotografie autorstwa braci Bisson, szeroko znane również jako królewski dar złożony Wiktorowi Emanuelowi II, mistrzowsko przekazywały widzowi wysublimowane zdumienie samotnymi szczytami i lodowcami Mont Blanc. W niespełna dziesięć lat później, w 1868 r. Alberto Luigi Vialardi uwiecznił odmienionego ducha czasów dokumentując wykonanie pierwszego tunelu górskiego, tunelu Fréjus. Fascynacja wielką budową i maszynami, dziełem rąk ludzkich przewidywalnym i kontrolowanym powoli zastępowała fascynację naturą, groźną i nieprzewidywalną, doskonale symbolizowaną przez lodowiec Mer de Glace, wielokrotnie uwieczniany obiektywami różnych fotografów.
Przechodząc krótką trasę pomiędzy cennymi fotografiami, które jasno i otwarcie opowiadają całkiem inną historię, odnajdujemy – po dokładniejszym przyjrzeniu się – doskonałą syntezę przemian gospodarczych i kulturowych całego XIX wieku.
Chronologia fotografii – wszystkie wykonane w latach 1853 – 1868 – oraz wybitne postaci autorów, wśród których znajdziemy takie nazwiska, jak Edouard Baldus, bracia Bisson, Charles Marville, Giorgio Sommer, piemontczyk Alberto Luigi Vialardi czy najrzadsze prace autorstwa Victora Muzeta i Johna Stewarta, pozwalają na łatwe uchwycenie zdumienia dziewiętnastowiecznego widza, który po raz pierwszy poznawał emocje wyzwalane przez krajobrazy alpejskie i zmierzenie się - w dniu dzisiejszym - z zauroczeniem, jakie wzbudzały te fotografie w ówczesnych widzach. Były eksponowane na wystawach – jak ta w Paryżu, w 1855 r. – i zebrane w eleganckich albumach i zbiorach, będących chlubnym początkiem dzisiejszych wydawnictw turystyczno-podróżniczych, z mocno zaznaczonym odcieniem romantyzmu nieskażonej – lub prawie nieskażonej – natury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.