PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wyniki XVIII Kwesty Zaduszkowej

Wtorek, 3 listopada 2009 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak – Prezes TOnZ

fot. Piotr KycKwestowanie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków stało się już ugruntowaną, dobrze przyjętą, zakopiańską tradycją. XVIII już kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków przyniosła bardzo pokaźną sumę niemal 16 tys. zł.


Na Starym Cmentarzu zebrano: 5 012,67 zł, 20 USD i 4,70 EU a na Nowym: 10.916,66 zł + 4,5 EU, 1 USD i 1 Hrywna oraz kilka drobnych monet litewskich, co dało razem kwotę: 15.929,33 zł, 9,70 EU, 21 USD.
Dodatkowo – kilka dni przed kwestą - delegacja z Koła im. Jana Krzeptowskiego Sabały Związku Podhalan w Chicago przekazała 1000 USD na odnowę nagrobków na Pęksowym Brzyzku, a szczególnie na dbałość o mogiłę i krzyż swojego patrona.
Znów – dzięki Bogu - dopisała pogoda, a kwestarze i darczyńcy - z dobrej woli!
Na Starym Cmentarzu honorowy dyżur pełnili: (w kolejności): Maria Mateja–Torbiarz i Piotr Bąk, Andrzej Makowski i Wojciech Gąsienica Walczak, Janusz Majcher i Wojciech Solik, Stanisław Marduła i Jan Karpiel Bułecka Joanna Staszak i Renata Szych, Maria Gąsienica Chmiel i Agata Pitoń, Michał Gąsienica Szostak i Jerzy Jędrysiak, Franciszek Bachleda Księdzularz, Adam Kitkowski i Jerzy Roszkowski, Bożena i Wojciech Byrcynowie, Józef Pitoń i Andrzej Skupień, Agata Wolak i Maciej Wojak.
Na Nowym Cmentarzu kwestowali: harcerki i harcerze ze Związku Harcerzy Rzeczpospolitej, po raz drugi burmistrzowie: Janusz Majcher i Wojciech Solik, radni miejscy: Alina Łojas, Bożena Solińska, Wawrzyniec Bystrzycki, Marek Donatowicz, Leszek Bechounek, Krzysztof Wiśniewski, oraz Bożena Gąsienica, Magdalena Kraszewska, Krzysztof Trebunia-Tutka, Wojciech Wojczyński, Włodzimierz Cichocki i Andrzej Wolak.
Organizatorzy Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami gorąco dziękują wszystkim ofiarodawcom za hojność i życzliwość, a kwestarzom za chętne poświęcenie swojego wolnego czasu na ten szczytny cel!
Przypominamy, że z funduszy z zeszłorocznej kwesty odnowiono kamienny nagrobek O. Leonarda Szczepaniaka na Nowym Cmentarzu, resztę zaś przeznaczono na wsparcie odnowy Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie oraz na restaurację drewnianego krzyża Marii Dembowskiej (realizacja w przyszłym roku).
Datki zebrane podczas tegorocznej zbiórki pozwolą na konserwację krzyża Jana Krzeptowskiego Sabały i odnowę dwóch pięknych pomników Wandy Machowskiej i Anny Hahn - z motywami aniołów - na Starym Cmentarzu, a na Nowym Cmentarzu - „turnię” i mogiłę Klimka Bachledy – w 100-lecie jego śmierci.
Informujemy, że datki z dopiskiem: KWESTA można też wpłacać na konto: 24 1240 5165 1111 0000 5229 0961 Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Kościeliska 18.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.