PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wernisaż wystawy "Zabytki Architektury Podhala"

Sobota, 7 listopada 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym TPN otwarta została pokonkursowa wystawa plastyczna "Zabytki architektury Zakopanego i Podhala". Konkurs dla dzieci i młodzieży po raz dziewiąty zorganizowało Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka". Nadesłano na niego 160 prac w 5 kategoriach plastycznych: ceramika, malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, grafika i rysunek oraz w trzech kategoriach wiekowych.


Uczestnicy reprezentowali siedem zakopiańskich placówek oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu.
Jury przyznało 50 nagród, 2 nagrody Grand Prix oraz 5 nagród specjalnych, 28 wyróżnień i 41 nominacji do wystawy. Młodzi artyści wraz z rodzicami i instruktorami licznie przybyli na wernisaż i uroczyste rozdanie nagród. Wystawę prezentującą najpiękniejsze podhalańskie zabytki można będzie oglądać do końca listopada.
Konkurs ma już wysoka rangę i ugruntowaną tradycję. Bardzo się cieszę, że tak wielu młodych ludzi się nim interesuje i tak wielu instruktorów zachęca swoich podopiecznych do udziału. Jestem zachwycona poziomem prac. Trzeba również podkreślić, że co roku wzrasta ilość obiektów zabytkowych, które staja się tematem twórczości młodych artystów. W tym roku dołączyły dawniej niedostrzegane zabytki, które nie są wpisane do rejestru, a reprezentują bardzo różne style architektoniczne, nie tylko styl zakopiański. Cieszę się, że dostrzegane są również te nietypowe obiekty - mówiła Agata Nowakowska-Wolak, prezes TOnZ.
Laureatami Grad Prix zostali Katarzyna Popławska - lat 11oraz Michał Broś - lat 15, oboje z TCKiS "Jutrzenka". Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane trafiły do Magdy Karcz - lat 7 oraz Eli Błaszyńskiej - lat 13. Nagroda specjalna TOnZ przyzna została Zuzannie Lebdzie, a nagroda TPN Magdalenie Nowak Trzos. Szczególne uznanie jury oraz organizatorów konkursu wzbudziły prace Pawła Młynarczyka z TCKiS "Jutrzenka". Odkryliśmy wielki talent - mówiła Agata Nowakowska-Wolak - Muzeum Tatrzańskie ufundowało specjalną nagrodę dla Pawła za pracę przedstawiającą gmach muzeum. Ponadto po raz pierwszy w historii muzeum prace tak młodego artysty trafią do muzealnej kolekcji.
Głównym organizatorem konkursu i fundatorem nagród było TCKiS "Jutrzenka". Nagrody książkowe dla laureatów konkursu ufundowali: Starostwo Tatrzańskie, Urząd Miasta Zakopane, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.