PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Artystyczne spotkanie partnerskich miast

Poniedziałek, 9 listopada 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się podwójny wernisaż wystaw artystów z dwóch przeciwległych krańców Polski: Henryka Cześnika z Sopotu oraz Czesława Podleśnego – tworzącego w Zakopanem, ale związanego także z Wybrzeżem, gdzie studiował.


Wernisaż był więc artystycznym spotkaniem partnerskich miast Sopotu i Zakopanego.
Szczęśliwie się zbiegło, że możemy oglądać prace tych dwóch artystów jednocześnie. Jest wiele paraleli ich łączących. Obydwaj mają specyficzne podejście do rzeczywistości – wyjaśniała dyrektor Galerii Anna Zadziorko.
Podczas otwarcia wystaw burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wręczył Czesławowi Podleśnemu nagrodę jubileuszową. Wieczór w Galerii uświetnił występ młodej pianistki Dagmary Bujak.
Na wystawie do 29 listopada można oglądać malarstwo i rysunek Henryka Cześnika oraz rzeźby i obrazy Czesława Podleśnego.

Henryk Cześnik - jest malarzem, rysownikiem i profesor ASP w Gdańsku. Urodził się w 1951 r. w Sopocie. Studiował na Wydziale Malarstwa w PWSSP w Gdańsku. Zrealizował wiele pokazów indywidualnych malarstwa i brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Początkowo tworzył prace o tematyce sakralnej. W pierwszej połowie lat 80-tych zaczął malować na luźno zawieszonych kawałkach materiału, wykorzystując biel niezagruntowanego płótna.

Czesław Podleśny – urodził się. w 1959 r. w Rybniku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 1980-82 oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1982-85. Wspólnie z Jerzym Foberem oraz Andrzejem Szarkiem był założyciel grupy artystycznej „… Kim jesteś”. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Wykładowca na amerykańskich uczelniach artystycznych. Tworzy multimedialne rzeźby, łącząc ze sobą metal, ceramikę, a także banalne przedmioty z otaczającej go rzeczywistości. Zajmuje się też rysunkiem i malarstwem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.