Zakopane
Kultura
Artystyczne spotkanie partnerskich miast
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się podwójny wernisaż wystaw artystów z dwóch przeciwległych krańców Polski: Henryka Cześnika z Sopotu oraz Czesława Podleśnego – tworzącego w Zakopanem, ale związanego także z Wybrzeżem, gdzie studiował.
Wernisaż był więc artystycznym spotkaniem partnerskich miast Sopotu i Zakopanego.
Szczęśliwie się zbiegło, że możemy oglądać prace tych dwóch artystów jednocześnie. Jest wiele paraleli ich łączących. Obydwaj mają specyficzne podejście do rzeczywistości – wyjaśniała dyrektor Galerii Anna Zadziorko.
Podczas otwarcia wystaw burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wręczył Czesławowi Podleśnemu nagrodę jubileuszową. Wieczór w Galerii uświetnił występ młodej pianistki Dagmary Bujak.
Na wystawie do 29 listopada można oglądać malarstwo i rysunek Henryka Cześnika oraz rzeźby i obrazy Czesława Podleśnego.
Henryk Cześnik - jest malarzem, rysownikiem i profesor ASP w Gdańsku. Urodził się w 1951 r. w Sopocie. Studiował na Wydziale Malarstwa w PWSSP w Gdańsku. Zrealizował wiele pokazów indywidualnych malarstwa i brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Początkowo tworzył prace o tematyce sakralnej. W pierwszej połowie lat 80-tych zaczął malować na luźno zawieszonych kawałkach materiału, wykorzystując biel niezagruntowanego płótna.
Czesław Podleśny – urodził się. w 1959 r. w Rybniku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 1980-82 oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1982-85. Wspólnie z Jerzym Foberem oraz Andrzejem Szarkiem był założyciel grupy artystycznej „… Kim jesteś”. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Wykładowca na amerykańskich uczelniach artystycznych. Tworzy multimedialne rzeźby, łącząc ze sobą metal, ceramikę, a także banalne przedmioty z otaczającej go rzeczywistości. Zajmuje się też rysunkiem i malarstwem.
- Grafika Folk w ramce V
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł - „Lykorz mimo włosnyj wóli”
Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
30 zł - Aniołek mały III
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
8 zł
- Artystyczne spotkanie partnerskich miastAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 81