PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Artystyczne spotkanie partnerskich miast

Poniedziałek, 9 listopada 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się podwójny wernisaż wystaw artystów z dwóch przeciwległych krańców Polski: Henryka Cześnika z Sopotu oraz Czesława Podleśnego – tworzącego w Zakopanem, ale związanego także z Wybrzeżem, gdzie studiował.


Wernisaż był więc artystycznym spotkaniem partnerskich miast Sopotu i Zakopanego.
Szczęśliwie się zbiegło, że możemy oglądać prace tych dwóch artystów jednocześnie. Jest wiele paraleli ich łączących. Obydwaj mają specyficzne podejście do rzeczywistości – wyjaśniała dyrektor Galerii Anna Zadziorko.
Podczas otwarcia wystaw burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wręczył Czesławowi Podleśnemu nagrodę jubileuszową. Wieczór w Galerii uświetnił występ młodej pianistki Dagmary Bujak.
Na wystawie do 29 listopada można oglądać malarstwo i rysunek Henryka Cześnika oraz rzeźby i obrazy Czesława Podleśnego.

Henryk Cześnik - jest malarzem, rysownikiem i profesor ASP w Gdańsku. Urodził się w 1951 r. w Sopocie. Studiował na Wydziale Malarstwa w PWSSP w Gdańsku. Zrealizował wiele pokazów indywidualnych malarstwa i brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Początkowo tworzył prace o tematyce sakralnej. W pierwszej połowie lat 80-tych zaczął malować na luźno zawieszonych kawałkach materiału, wykorzystując biel niezagruntowanego płótna.

Czesław Podleśny – urodził się. w 1959 r. w Rybniku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 1980-82 oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1982-85. Wspólnie z Jerzym Foberem oraz Andrzejem Szarkiem był założyciel grupy artystycznej „… Kim jesteś”. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Wykładowca na amerykańskich uczelniach artystycznych. Tworzy multimedialne rzeźby, łącząc ze sobą metal, ceramikę, a także banalne przedmioty z otaczającej go rzeczywistości. Zajmuje się też rysunkiem i malarstwem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.