PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Artystyczne pasje rodziny Kuchtów na wystawie "U Wnuka"

Niedziela, 22 listopada 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW piątek w Restauracji „U Wnuka” odbył się wernisaż wystawy twórczości rodziny Kuchtów z Bukowiny Tatrzańskiej. Znaczna część ekspozycji poświęcona została nieżyjącemu już Adamowi Kuchcie i jego artystycznej spuściźnie, ale swoje prace i osiągnięcia zaprezentowały również kolejne pokolenia, czyli Anna i Zygmunt Kuchtowie z dziećmi.


Wieczór pełen był niespodzianek. Gości „U Wnuka” przywitał dziecięcy zespół góralski „Śtuderki” prowadzony prze Annę Kuchtę. Przygrywała kapela Pietrasów, również z Bukowiny Tatrzańskiej. Stoły uginały się od kulinarnych smakołyków, a ściany zdobiły obrazy, rzeźby i pięknie zdobione góralskie sprzęty.
Spotykamy się dziś z rodziną Kuchtów z Bukowiny Tatrzańskiej. Ta karczma przyozdobiona jest tym, co sami stworzyli i dzięki temu oddycha góralskim duchem – mówiła Stanisława Trebunia-Staszel.
Podczas wernisażu reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Ząbkowska uhonorowała Zygmunta Kuchtę odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za długoletnią działalność na rzecz kultury, za pracę animatora kultury, organizatora wielu cennych inicjatyw oraz za działalność artystyczną i kultywowanie rodzinnych tradycji.
Zamiłowanie do sztuki i folkloru Zygmunt Kuchta przejął po ojcu, znanym i wszechstronnym twórcy ludowym i muzykancie. Doskonalił swoje umiejętności w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, ukończył też Studium Folklorystyczne w Nowym Sączu. W latach 1982 - 2008 pracował w Bukowiańskim Centrum Kultury - Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. W 1999 r. z jego inicjatywy utworzono tam Szkołę Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej. Zorganizował też wiele imprez folklorystycznych oraz wystaw twórczości ludowej. Sam uprawia lutnictwo, rzeźbi w drewnie i kamieniu.
Kolejną niespodzianką podczas wernisażu była zbliżająca się piąta rocznica spotkań w Restauracji „U Wnuka”. Ich organizatorki Małgorzata Wonuczka Wnuk i Zofia Ujejska z tej okazji otrzymały życzenia i gratulacje od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z kwiatami przekazała je Dorota Ząbkowska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.