PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha

Wtorek, 2 marca 2010 r.
Autor: AKS

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza StaichaWydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego po raz 39. organizuje konkurs na utwór poetycki o tematyce górskiej, pisany gwarą góralską lub w języku literackim. Patron konkursu, a zarazem jego twórca, Tadeusz Staich (1913-1987), to niezwykła postać w dziejach kultury podhalańskiej. Syn ziemi krakowskiej, wybrał Podhale na swą małą ojczyznę. Pisarz i dziennikarz, działacz i honorowy członek Związku Podhalan, działacz PTT i PTTK, przewodnik tatrzański i redaktor naczelny „Życia Zakopiańskiego”.


W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70. był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Laureat pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Mimo że urodzony na nizinach, uchodził za najwybitniejszy autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej.

Tadeusz Staich w roku 1972 zainicjował ogólnopolski konkurs poetycki o tematyce górskiej, który stanowi jedno z ważnych wydarzeń artystycznych podczas Międzynarodowych Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem: „Konkursy poetyckie korespondują z sensem festiwali zespołów ziem górskich, nawiązując do ludowej sztuki obrzędowej obyczajowej, zarówno autentycznej, jak i artystycznie opracowanej czy stylizowanej” - tak uzasadniał Tadeusz Staich włączenie konkursu poetyckiego w ramy Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Od roku 1988, na wniosek poety z Poronina, Franciszka Łojasa Kośli, Ogólnopolski Konkurs Poetycki nosi imię Tadeusza Staicha.
W roku 2007, w dwudziestą rocznicę Jego śmierci, na murze cmentarza na Pęksowym Brzyzku, umieszczono tablicę pamiątkową. „Górale zawdzięczają Mu najwięcej” - powiedział Franciszek Bachleda Księdzularz, który o umieszczenie tablicy poświęconej pamięci Tadeusza Staicha zabiegał od wielu lat.

 


 

XXXIX Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej AD 2010
WARUNKI UCZESTNICTWA

1. W konkursie uczestniczyć mogą wszyscy piszący w języku literackim lub w gwarze góralskiej. Rozpatrywane będą utwory nigdzie dotychczas nie publikowane.

2. Każdy Autor może przesłać maksymalnie trzy wiersze. Każdy z wierszy winien być podpisany wyłącznie godłem. Imię i nazwisko oraz dokładny adres Autora należy podać w osobnej zaklejonej kopercie opatrzonej godłem i włożonej do koperty zawierającej wiersze. Jeden Autor może występować pod jednym godłem. W przeciwnym wypadku Autor nie będzie uczestniczył w konkursie.

3. Każdy z utworów winien być przesłany w czterech egzemplarzach (oryginał i trzy kopie) pisanych na maszynie. Rękopisy dopuszczalne są jedynie w przypadku bardzo czytelnego pisma (pismo drukowane).

4. Wiersze oceniane są przez Jury składające się ze specjalistów w dwóch kategoriach:
- poezji pisanej gwarą góralską
- poezji pisanej językiem literackim

5. Termin nadsyłania utworów upływa z dniem 31 maja 2010 roku
Utwory prosimy przesyłać na adres:
Urząd Miasta Zakopane
Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego
34-500 Zakopane, ul. Kościuszki 13
z dopiskiem: KONKURS LITERACKI IM. TADEUSZA STAICHA

6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie Uroczystych Posiadów Pisarzy Podhalańskich rozpoczynających Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w sierpniu b.r. w Zakopanem.

Organizatorzy nie zwracają przesłanych prac oraz nie wysyłają do Autorów prac werdyktu Jury (poza pracami nagrodzonymi). Ponadto organizatorzy zastrzegają sobie prawo nieodpłatnego publikowania nagrodzonych i wyróżnionych utworów w wydawnictwach Urzędu Miasta Zakopane.

7. Nie przewidujemy autoryzacji prac przed ich publikacją.

8. Wysokość nagród pieniężnych zostanie ustalona przez Organizatorów Konkursu po jego rozstrzygnięciu.

9. Nagrodzone utwory zostaną opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Zakopane.

10. Autorzy przystępując do konkursu wyrażają zgodę na publikowanie i przetwarzanie swoich danych osobowych w publikacjach i ogłoszeniu wyników.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.