PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Dzięki natury mocy. Tkaniny Małgorzaty Kowalczyk"

Piątek, 5 marca 2010 r.
Autor: AKS

"Dzięki natury mocy. Tkaniny Małgorzaty Kowalczyk"W Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza, w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego otwarto wystawę "...dzięki natury mocy. Tkaniny Małgorzaty Kowalczyk". Autorka specjalizuje się w małych formach tkaniny unikatowej, a tematem jej prac jest przyroda. Jej tkaniny charakteryzuje prostota i oszczędność formy oraz utrzymana w ciepłej gamie subtelna kolorystyka. Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z wernisażu wystawy.


Małgorzata Kowalczyk urodziła się w Zakopanem. Jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem. W szkole poznawała tajniki sztuki tkackiej pod kierunkiem wybitnej artystki i pedagoga, Marii Bujakowej. W latach 1968-1970 zajmowała się rysunkiem i malarstwem w pracowni Profesora Zdzisława Przebindowskiego w Krakowie. Jednocześnie współpracowała z Zakopiańskimi Warsztatami Wzorcowymi. Od roku 1975 rozpoczęła niezależną pracę twórczą w dziedzinie tkaniny unikatowej. Specjalizuje się w małych formach tkackich tematycznie związanych z pejzażem i naturą. Od 1998 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1999-2005 pracowała w Zarządzie Związku w Zakopanem. Jej prace znajdują się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Oto co o swojej twórczości mówi sama autorka:
"Natura – to źródło inspiracji i temat, który jest obszarem niekończących się poszukiwań artystycznej wypowiedzi. Myślenie artysty jest uwarunkowane prawami i wymogami warsztatu i materiału, z którego prace mają być wykonane. Mniejsza forma tkacka dodatkowo zmusza do myślenia i działania przez prostotę i oszczędność formy. W pracy nad projektem (zamysłem kompozycji) artysta dąży do eliminacji mniej ważnych szczegółów, aby w ostatecznej formie projekt zawierał tajemnicę, wartą odkrycia przez patrzącego. Prace wykonane są z kontrastujących ze sobą: delikatnej wełny, matowej bawełny, błyszczącego jedwabiu i surowego lnu. Paleta kolorów i ich odcieni utrzymane są w ciepłej, przyjaznej dla oka, gamie, co przy zachowaniu rygorów warsztatu, buduje nastrój tkaniny, pogłębia jej ekspresję, dodając przestrzeń".


Muzeum Stylu Zakopiańskiegoim. St. Witkiewicza w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego
ul. Kościeliska 18, Zakopane
www.muzeumtatrzanskie.pl

Wystawa czynna:
6 marca - 2 maja 2010
środa - sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.