PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Koncert w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

Poniedziałek, 15 marca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina włączyło się także Zakopane. W niedzielę 14 marca w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się Koncert Urodzinowy w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. W programie znalazły się utwory Chopina, a także innych kompozytorów inspirujących się jego twórczością - Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.


Tatrzańskiej Orkiestrze Klimatycznej towarzyszyły młode talenty: wokalistka Nika Lubowicz - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie studentka wokalistyki jazzowej w Warszawie, Izabela Szylińska - tancerka Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie oraz Marcin Koziak - pianista, student Akademii Muzycznej w krakowie, laureat wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną tworzą artyści muzycy mieszkający i działający w Zakopanem i na Podhalu, absolwenci akademii muzycznych. W skład zespołu wchodzą instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet. Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego. Orkiestra wykonuje muzykę klasyczną, popularną i filmową. Szczególną misją zespołu jest popularyzowanie muzyki polskiej, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami oraz współpraca z artystami z Podhala. Koncerty Orkiestry uswietniły już wiele uroczystości i rocznic obchodzonych w Zakopanem, a wśród nich także 200. rocznicę urodzin Chopina.
Rok Chopinowski, który Honorowym Patronatem objął Prezydent RP Lech Kaczyński, zainaugurowany zostały 7 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Podczas obchodów Roku Fryderyka Chopina zaplanowano ponad 2 tys. wydarzeń w Polsce i na świecie. 1 marca otwarte zostało - po gruntownym remoncie i modernizacji - Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich Warszawie. Wiecej informacji o obchodach Roku Chopinowskiego można znaleźć na stronie: www.chopin2010.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Aniołek średni IAniołek średni IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.