PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

I Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Środa, 28 kwietnia 2010 r.
Autor: AKS

fot. Jan CieplińskiCzternaście dziecięcych zespołów regionalnych z całego Podhala, w sumie około 400. młodych górali i góralek weźmie udział w I Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w poniedziałek 3 maja na scenie plenerowej pod Gubałówką. Przegląd rozpocznie się o godzinie 9.00 a rozdanie nagród przewidziano na 17.30.


Na deskach sceny plenerowej pod Gubałówką w Zakopanem wystąpią zespoły w następującej kolejności: Mali Witowianie, Polany, Mali Bystrzynie, Mały Giewont, Mali Harnasie, Zawaternik, Robcusie, Zornica, Mali Białcanie, Krzesani, Mali Śwarni, Orlęta z Małymi Wierchowianami, Mali Dzianiszanie i Mali Hamernicy.

Dziecięce zespoły góralskie będą rywalizowały o złote, srebrne i brązowe kierpce oraz nagrody rzeczowe.

Przegląd ma charakter konkursowy a najlepsze zespoły będą zakwalifikowane do udziału w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.

Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych ma motywować instruktorów licznych dziecięcych zespołów góralskich, których na całym Podhalu działa blisko 60 - do tworzenia programów, nie tylko stricte tanecznych, ale i bardziej ambitnych, pokazujących naszą tradycję. Tym samym dzieci będą miały okazję do poznania obrzędów i zwyczajów swoich przodków, które giną na naszych oczach lub całkowicie zniknęły z krajobrazu Podhala.

Przegląd będzie również świetną okazją do prezentowania dokonań dzieci na scenie, przed profesjonalnym jury oraz publicznością. Dla młodych górali jest to bardzo ważne, ponieważ zapewne gro z nich będzie w przyszłości występowała na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz na dużych scenach festiwalowych całego świata.

 Przegląd będzie również okazją do konfrontacji dokonań pomiędzy poszczególnymi zespołami dziecięcymi. Po ogłoszeniu wyników odbędzie się spotkanie z jurorami konkursu, którzy skomentują wszystkie występy i dadzą instruktorom wskazówki na przyszłość.

Zapraszamy miłośników góralszczyzny w poniedziałek 3 maja na scenę plenerową pod Gubałówką do obejrzenia widowisk przygotowanych przez dziecięce zespoły góralskie. Wstęp na widownię bezpłatny.

Organizatorem Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.