PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Spotkanie z rodziną Obrochtów

Czwartek, 29 kwietnia 2010 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-Semberecka27 kwietnia 2010r. w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma odbyło się spotkanie z rodziną Obrochtów z okazji 160. rocznicy urodzin i 84. rocznicy śmierci Bartłomieja Obrochty. Już po raz czwarty wspominano tego podhalańskiego muzykanta, przewodnika tatrzańskiego, strażnika leśnego i jego związki z Karolem Szymanowskim.


Postać kompozytora przybliżył Lesław Dall, natomiast o Obrochcie i jego czasach opowiadał Adam Kitkowski. Ciekawostką było wystąpienie Pani Grażyny Marusarz, która przypomniała tancerza z grupy Bartusia Obrochty - Józefa Bachledę Gruborza.
Część muzyczną wieczoru wypełnił występ kapeli Obrochtów w składzie: Andrzej Obrochta, Bartek Obrochta, Krzysztof Gruszka. Gościnnie z kapelą wystąpił Krzysztof Trebunia-Tutka.
Tego samego dnia o godzinie 19.00 w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem otwarto wystawę fotografii "Dwaj bardzo znani górale - Bartuś Obrochta i Jan Krzeptowski Sabała". Wystawa obejmuje kilkadziesiąt zdjęć z życia obu górali. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Rodziny Obrochtów. Autorem wystawy, którą można zwiedzać do 10 czerwca b.r. w godzinach 10.00 - 15.00, jest Adam Kitkowski.
W tym rocznicowym wydarzeniu uczestniczyła Joanna Staszak - naczelnik wydziału kultury Urzędu Miasta Zakopane, członkowie Związku Podhalan i Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, rodzina Obrochtów, zakopiańczycy. Szkoda, że nie było przedstawiciela Starostwa Tatrzańskiego i prezesa Związku Podhalan.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.