PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Lekcje muzealne na wystawie gier planszowych na Kozińcu

Czwartek, 1 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Lekcje muzealne na wystawie gier planszowych na KozińcuW Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu na wystawie gier planszowych ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna z Turynu odbywają się interesujące lekcje muzealne. Ostatnio wzięły w nich udział dzieci ze świetlicy "Promyczkowo" w Zakopanem pod opieką p. Anny Włodarczyk. Na koniec zwiedzania dzieci przystąpiły do przygotowywania projektu własnych górskich gier planszowych. Po wystawie oprowadzał Wojciech Szatkowski. W Serwisie "Watra" prezentujemy obszerną fotorelację z lekcji muzealnej "Stwórz własną górską grę planszową!”.


Dzieci ze świetlicy „Promyczkowo” zwiedziły pod opieką przewodnika wystawy turyńskie, które Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego prezentuje w galerii na Kozińcu w ramach „Sezonu Włoskiego”. Najważniejsza z tych wystaw to prezentacja gier planszowych z całego świata, po raz pierwszy pokazywana w naszym kraju. Zaprezentowano dzieciom najstarsze, XIX-wieczne gry planszowe poświęcone zdobyciu Mont Blanc i Jungfrau – wysokich szczytów alpejskich, gry podróżnicze pokazujące podróż przez Szwajcarię, czy też gry związane z wyprawami odkrywczymi Stanleya w głąb Afryki i Nansena na biegun północny. Osobno odbyła się prezentacja gier pokazujących zdobywanie najwyższych szczytów Himalajów: Mount Everestu (8848 m) i Nanga Parbat (8126 m) z omówieniem wybitnych postaci himalaizmu światowego i polskiego, jak Austriak Hermann Bűhl – nieustraszony, samotny zdobywca Nangi - „Nagiej Góry”, Sir Edmund Hillary – zdobywca Everestu z Tenzingiem. Przewodnik opowiadał także o  polskich himalaistach, jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz i inni. Odbył się także pokaz gier wspinaczkowych oraz prezentacja filmów ze zbiorów włoskiego Muzeum. Dzieci spróbowały własnych sił i zagrały w gry włoskie i polskie, a następnie przystąpiły do przygotowania własnych gier planszowych, według swoich, świetnych myślę pomysłów. Pokaz tych gier jest przewidywany jeszcze w lipcu.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego proponuje następujące tematy lekcji:

 • Fascynujący świat gier górskich z całego świata” –zwiedzanie wystawy i pokaz gier planszowych z całego świata.
 • Śladami wybitnych podróżników” - prezentacja gier planszowych o wybitnych podróżnikach: Fridtjofie Nansenie i jego wyprawie narciarskiej na biegun północny oraz Henrym Mortonie Stanleyu do serca Afryki.
 • Śladami pierwszych wypraw himalajskich” - pokaz gier górskich o wyprawach na Mount Everest i Nanga Parbat. Omówienie wybitnych postaci himalaizmu światowego i wkładu Polaków w zdobycie najwyższych gór świata.
 • Stwórz własną górską grę planszową!” - zwiedzanie wystawy i pokaz gier planszowych z całego świata. Efektem końcowym lekcji jest stworzenie przez uczestników własnej górskiej gry planszowej.

W ramach lekcji odbywa się oprowadzanie przez przewodnika mgr Wojciecha Szatkowskiego, konkurs gier planszowych oraz pokaz filmów górskich. Czas trwania lekcji ok. 1 - 1,5 godziny. Lekcje organizowane są od środy do piątku, w godz. 9 – 16. Aby zamówić lekcję, prosimy o kontakt z mgr Wojciechem Szatkowskim, tel. 18-20-152-05/ wewn. 26, e-mail: historia@muzeumtatrzanskie.pl. Serdecznie zapraszamy grupy kolonijne do skorzystania z tej oferty.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł
 • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
  40 zł
 • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
  70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.