PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wernisaż wystawy "Turystyczne odkrywanie Tatr"

Czwartek, 1 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wernisaż wystawy "Turystyczne odkrywanie Tatr"W dniu 30 czerwca 2010 r. w Ośrodku Eukacyjnym Tatrzańskiego Parku Narodowego miał miejsce wernisaż wystawy "Turystyczne odkrywanie Tatr". Wystawa ta eksponująca zbiory Muzeum w Kieżmarku pokazuje eksplorację najwyższych gór Słowacji od strony południowej w oparciu o liczne unikalne eksponaty. Ekspozycję polecamy wszystkim, których interesuje eksploracja Tatr, historia taternictwa i narciarstwa.


Wystawa „Turystyczne odkrywanie Tatr” jest owocem współpracy pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a Muzeum w Kieżmarku (Słowacja). Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: mgr Erika Cintulova, Dyrektor Muzeum w Kieżmarku, Paweł Skawiński, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Stanisław Czubernat, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dyrektor Skawiński mówił podczas wernisażu o udanej współpracy pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a słowackim muzeum, której efektem jest pokazanie na Słowacji wystawy o Zakopanem w czasach „króla Tatr”, Tytusa Chałubińskiego, czyli w XIX wieku oraz wystawa obecnie prezentowana w nowo otwartym Ośrodku Edukacyjnym TPN. Na wystawie zostało zaprezentowanych szereg unikalnych eksponatów ze zbiorów kieżmarskiego muzeum, które pokazują eksplorację turystyczną Tatr, która rozpoczęła się  począwszy od XVI wieku, tj. od wyprawy Beaty Łaskiej do Zielonego Stawu Kieżmarskiego (z 1565 r. warto dodać, że Beata Łaska jest powszechnie uważana w historiografii za pierwszą turystkę tatrzańską) aż po czasy nam współczesne. Dyrektor Cintulova opowiadała o najstarszych eksponatach zgromadzonych na wystawie tj. o XIX wiecznych oryginalnych mapach Tatr. Zaprezentowano także na wystawie XIX-wieczny strój górali słowackich i liczne eksponaty etnograficzne, związane z pasterstwem na południowej stronie Tatr, przewodniki górskie i publikacje dotyczące poznawania Tatr tj. przewodniki turystyczne, taternickie i narciarskie, foldery z zawodów narciarskich, odznaki (np. z Mistrzostw Świata FIS 1935 i 1970, rozegranych na terenie ówczesnej Czechosłowacji), sprzęt narciarski: narty, intrygujące zwiedzających narto-łyżwy, wiązania Bilgeriego z ok. 1910 r., karple, foki, kijki i sprzęt taternicki: raki, czekany, młotki taternickie, podkute buty turystyczne „tricouni” z epoki pierwszych wspinaczek na najwyższe szczyty Tatr, haki taternickie oraz ciekawe fotografie dawne i współczesne oraz dzieła sztuki. W otwarciu wystawy wzięło udział kilkadziesiąt osób, obecni byli licznie pracownicy TPN, przewodnicy tatrzańscy, zakopiańczycy i sympatycy TPN, a otwarcie uświetnił występ młodzieżowego zespołu ludowego ze Słowacji, który zaprezentował bardzo ciekawy program regionalny. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Po wernisażu odbyła się konferencja prasowa w której wzięli udział organizatorzy ekspozycji i dziennikarze.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.