PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Zakopiańczycy znani i nieznani – Władysław Cywiński – wiecznie młody profesor od „tatrologii”

Wtorek, 6 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Władysław Cywiński na Wrotach ChałubińskiegoW Zakopanem i jego okolicach żyje wielu przeciekawych ludzi. Im właśnie poświęcamy cykl „Zakopiańczycy znani i nieznani”. Bohaterem pierwszej opowieści jest znany przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR, autor szczegółowych przewodników po Tatrach – Władysław Cywiński.


Jest czołowym „tatrologiem” i najlepszym znawcą topografii naszych najwyższych gór. A cóż to takiego ta „tatrologia”? Tak powinno się nazywać szczegółowe znawstwo Tatr. Skoro są takie nauki jak, biologia, muzykologia i inne, to poznawanie Tatr, oczywiście mam na myśli poznawanie tych gór w tak doskonałej formie jaką osiągnął Cywiński, powinno być nazwane „tatrologią”. Władysław Cywiński całe swoje życie poświęca na ich jak najbardziej dokładne poznanie. Ostatnio zbiera materiały do kolejnego tomu szczegółowego przewodnika taternickiego, którego głównym „bohaterem” jest Ganek i jego okolice. Wszystkie szczegóły dotyczące Tatr stara się sprawdzić osobiście i jest w tym perfekcjonistą. W „Słowniku biograficznym Podhalanie”, tom 2, wydanym przez Elżbietę Chodurską i Agatę i Zbigniewa Judyckich, dowiadujemy się, że bohater tego tekstu urodził się 12 sierpnia 1939 r. w Wilnie. Wykształcenie: Szkoła Podstawowa w Olsztynie 1952, Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie 1956, Wydział Łączności Politechniki Gdańskiej 1956-63. Inżynier w Przedsiębiorstwie Geofizyki Przemysłu naftowego w Krakowie 1963-65, inżynier ZURiT w Zakopanem 1965-66. Kierownik zmiany w stacji Linii Radiowej m. in. Luboń Wielki k. Rabki 1966 – 82. Ratownik zawodowy Grupy Tatrzańskiej GOPR i TOPR (ok. 1500 godzin dyżurów rocznie, ponad 500 akcji ratowniczych, instruktor ratownictwa) 1982-1995. Przewodnik tatrzański (III klasy 1967, II klasy 1969, I klasy 1970, instruktor 1972 – i członek komisji egzaminacyjnej przewodników tatrzańskich. taternik (w dorobku taternickim ok. 100 nowych dróg, nie pobity dotąd rekord bez grupy wspierającej przejścia głównej grani Tatr w trzy i pół dnia. W latach PRL przez ok. 10 lat był członkiem grupy przemycającej przez Tatry Zachodnie na Słowację nielegalne materiały polityczne i religijne. Autor licznych artykułów o tematyce górskiej, głównie tatrzańskiej, z dużym naciskiem na ekologię i ochronę przyrody, m. in. w czasopismach: „Tatry”, „Maćkowa Perć”, „Góry”, „Taternik”, „Magazyn Górski”, „Tygodnik Podhalański” oraz publikacji książkowej „Góral z Wilna. Tatry, seks, polityka” (Poronin 2002) Autor serii przewodników szczegółowych po Tatrach. Odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz liczne odznaczenia w dziedzinie przewodnictwa i ratownictwa m.in. na 100-lecie powstania TOPR. Hobby: góry, polityka, sport, nauki biologiczne i ścisłe, filozofia, muzyka. Mieszka w Zakopanem. To garść danych biograficznych.

Dla Władysława Cywińskiego Góry, a konkretnie Tatry, stały się Domem. Zaledwie kilkakrotnie miałem przyjemność bycia z Nim w górach i za każdym razem obserwowałem człowieka, u którego było widać autentyczną, ogromną pasję do tego co robi. W 2009 r. podczas jesiennej, kursowej wycieczki na Lodową Przełęcz Mistrz dał nam pokaz swojej wirtuozerii w opisie roztaczającej się z tej wysokiej przełęczy panoramy. Pogoda była znakomita – widoki takie same. Opisując widoczne szczyty i przełęcze, „od ogółu do szczegółu”, dodawał do swojej przeciekawej opowieści mniej i bardziej znane fakty z historii taternictwa, turystyki, ratownictwa, a nawet ciekawostki przyrodnicze. Zrobił to tak pięknie, nazwałbym estetycznie i płynnie - w dodatku wypowiadał się naprawdę piękną polszczyzną - że jestem pewien, iż gdyby tego dnia obok nas zasiadł na piarżysku pod przełęczą sam „król tatrzański” Tytus Chałubiński z Heleną Modrzejewską, Walery Eljasz i Stanisław Witkiewicz – legendowe postaci zakopiańskie, to biliby mu brawo. W ubiegłym roku skończył 70 lat, ale w górach wciąż jest szybki i ma znakomitą kondycję. Jest zaprzeczeniem tego, że nieuchronny przecież upływ czasu powoduje, że starzejemy się. Jest ciągle młodym, fizycznie i psychicznie człowiekiem. Jednocześnie jest skromny, nie wywyższa się, mimo ogromnej przecież wiedzy szczegółowej i nawet jak ktoś „palnie” jakiś błąd dotyczący topografii Tatr, to wysłucha go w spokoju i najwyżej poprawi. Poniżej prezentuję galerię zdjęć Władysława Cywińskiego w akcji (z naszych kilku kursowych wycieczek) i garść zdjęć z Jego Gór – Tatr Wysokich. Wszyscy życzymy mu zdrowia i kontynuacji wielkiej pasji - wszystkiego najlepszego Włodku!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.