PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Śladami Trylogii Sienkiewicza... - posiady góralskie w Białej Izbie

Piątek, 19 listopada 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Elżbieta Chodurska poprowadziła ciekawe posiady o wycieczce na UkrainęW „Białej Izbie” - siedzibie Związku Podhalan w Zakopanem, odbyły się 16 listopada 2010 r. kolejne posiady góralskie, które poprowadziła Elżbieta Chodurska. Temat spotkania „Śladami Trylogii Sienkiewicza” zapowiadał, że posiady będą przeciekawe i takie właśnie były. Sala była pełna gości, którzy prelegentkę nagrodzili brawami za jej prawie dwugodzinną, bardzo interesującą prezentację o wycieczce na Ukrainę.


- Ta podróż na dawne Kresy była dla nas wszystkich wspaniałą lekcją patriotyzmu - tłumaczyła Elżbieta Chodurska. Niestety, wiele z oglądanych przez nas obiektów historycznych, jest obecnie w fatalnym stanie, niektóre pozamieniano w magazyny, jeden z nich to muzeum ateizmu, inne z kolei niszczały, bo nikt się nimi długo nie zajmował. Ale niektóre są dobrze zachowane i bardzo piękne... Przypomnijmy, Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski” - pisane „ku pokrzepieniu serc” - przyczyniły się do lepszego poznania naszej historii w czasach zaborów. Odnosiły się do wydarzeń, które miały miejsce w czasie największej chwały polskiego oręża, mianowicie w wieku XVII i także przyczyniły się do odkrycia piękna wschodnich kresów Rzeczpospolitej. Burzany, porohy Dniepru, Sicz Zaporoska, kozacy, Tatarzy, postaci jak: Wołodyjowski, Bohun, Tuhaj-bej – pamiętamy o pięknych kartach historii Polski na tych terenach. W te urokliwe, jakże ściśle powiązane z historią Polski miejsca, zabrała nas w sposób bardzo ciekawy autorka spotkania. Pokazała film, podczas którego mieliśmy szansę odwiedzenia najciekawszych miejsc kresów. Pierwszym z nich było Olesko, gdzie urodził się „Lew Lechistanu”, Jan III Sobieski. Potem ukrainny szlak prowadził przez Podhorce, Krzemieniec i inne ciekawe miejsca. Odwiedziliśmy też Chocim - znany z wielkich zwycięskich bitew z Turkami w 1621 i 1673 r. W 1621 r. wojska polskie i kozackie starły się tam z wielką armią sułtana, ocenianą nawet na 200 tysięcy żołnierzy! Mimo śmierci wielkiego hetmana Chodkiewicza i dowódcy Kozaków, hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego, zwyciężyliśmy. W 1673 r. atak wojsk polskich na obóz wojsk tureckich poprowadził Sobieski i pokonał armię turecką. Podczas prezentacji mogliśmy oglądać zamek chocimski, położony tuż nad Dniestrem. - Dniestr to wielka rzeka – tłumaczyła zebranym Elżbieta Chodurska. Tak szeroka i wielka, że przypomina jezioro. Ostatnim miejscem był wielki zamek Kamieniec Podolski, najważniejsza twierdza strzegącą południowo-wschodnich rubieży Rzeczypospolitej, zdobyta przez Turków latem 1672 r. Zdjęcia pokazywały ogrom zamczyska, „orlego gniazda”, w którym można się było bronić miesiącami...

Elżbieta Chodurska mówiła też o swojej działalności: - Biuro "Info-Tour" z Zakopanego od kilku lat organizuje wycieczki w najciekawsze zakątki Europy i nie tylko. Byliśmy już m. in. na Litwie, Ukrainie, w Portugalii oraz południowej Hiszpanii, przejechaliśmy Skandynawię aż do Nordkapp, pielgrzymowaliśmy po Ziemi Świętej, odwiedziliśmy parki narodowe na zachodnim wybrzeżu USA oraz niezwykłej urody Meksyk. Najbliższe plany to w maju powrót do Hiszpanii, tym razem chcemy odwiedzić część półwyspu na północ od Madrytu przez Santiago de Compostela, francuskie Lourdes aż do Barcelony. We wrześniu wracamy na Ukrainę, tym razem jedziemy na Krym. Klientami są najczęściej mieszkańcy Podhala, którzy stanowią zgraną grupę przyjaciół otwartą na nowe osoby i wyzwania. Wyjazdy przeznaczone są wyłącznie dla osób ciekawych świata, a więc lubiących zwiedzać, zapewniamy więc dobrego przewodnika, lokalne potrawy i dobre warunki hotelowe do wypoczynku. Rzadko powtarzamy ten sam program, chociaż do takich miejsca jak Lwów, Wołyń i Podole musimy wrócić na wiosnę nie tylko dlatego, że tam być trzeba ale i nie dla wszystkich chętnych wystarczyło miejsc we wrześniu.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy! więcej na www.info-tour.zakopane.pl

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.