PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Premiera filmu "Muzyka Skalnego Podhala"

Sobota, 27 listopada 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaRestauracja "U Wnuka" znów na jeden wieczór zamieniła się w salę kinową. 26 listopada odbyła się tam promocja filmu "Muzyka Skalnego Podhala" zrealizowanego przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Autorem scenariusza jest znany instrumentalista i nauczyciel muzyki góralskiej Krzysztof Trebunia-Tutka. Projekt udało się zrealizować dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowemu bądź też rzeczowemu partnerów: Tatrzańskiego Parku Narodowego, Biura Promocji Zakopanego, Urzędu Miasta Zakopane - Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska oraz Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.


- Celem naszego przedsięwzięcia jest dokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury ludowej, a zwłaszcza ginących umiejętności dziedzictwa kulturowego Podhala. Film jest kontynuacją poprzedniego projektu dotyczącego podhalańskich instrumentów pasterskich. Planujemy już realizację kolejnego projektu i mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się "U Wnuka" na premierze - mówili twórcy filmu.

Film zbiera i systematyzuje widzę o góralskiej muzyce od czasów dawnych do współczesności. Wykorzystano w nim ciekawe materiały archiwalne z festiwali, przeglądów i innych wydarzeń, które ukazują bogactwo kultury regionu Podhala. Przedstawieni zostali dawni mistrzowie i współcześni wykonawcy, nie brak także anegdot i oczywiście muzyki w najlepszym wykonaniu.

Film w swojej podstawowej wersji trwa 1h 15 min, a uzupełnia go druga 45-minutowa część o nieco luźniejszym charakterze. Wersja DVD ukaże sie wraz z kwartalnikiem "Tatry" i będzie jej dodatkowo towarzyszyć publikcja autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki.

Na premierze gości przywitała Małgorzata Wonuczka-Wnuk, spotkanie poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka. Nie zabrakło także góralskiej muzyki. Wystąpiła Stanisława Górkiewicz - uczennica znakomitej podhalańskiej prymistki Bronisławy Koniecznej-Dziadońki oraz młodzieżowa kapela góralska z TCKiS "Jutrzenka" prowadzona przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Był także smaczny poczęstunek.


 

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji filmu: wszystkim wykonawcom, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, Biuru Promocji Zakopanego, Urzędowi Miasta Zakopane, Urzędowi Gminy Bukowina Tatrzańska oraz Muzeum Tatrzańskiemu im. Dra Tytusa Chałubińskiego, a także Tatrzańskiej Orkiestrze Klimatycznej za możliwość wykorzystania fragmentu muzyki z baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego oraz pani Zofii Karpiel Bułecka za użyczenie pomieszczenia do nagrań i wreszcie firmie Future Tech Marcina Słodyczki za obsługę techniczną premiery, redakcji Dziennika Polskiego za patronat medialny, Robertowi Urbańskiemu z portalu Zakopiec za foto-relację i Małgorzacie Wonuczce-Wnuk za jak zwykle serdeczną gościnę. Dziękujemy również wszystkim za obecność.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.