PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Jerzy Jędrysiak i Marta Wakuła-Mac w Miejskiej Galerii Sztuki

Środa, 8 grudnia 2010 r.
Autor: AKS

Jerzy Jędrysiak i Marta Wakuła-Mac w Miejskiej Galerii Sztuki4 grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy "Graficzny dialog", na której swoje prace zaprezentował znany zakopiański artysta Jerzy Jędrysiak oraz jego uczennica Marta Wakuła-Mac - absolwentka Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.


Jerzy Jędrysiak urodził się w 1954 roku w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1975). W latach 1975-80 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w Pracowni Drzeworytu prof. Franciszka Bunscha i w Pracowni Projektowania Książki u prof. Romana Banaszewskiego w 1980 roku. Pracuje jako profesor (przewód I stopnia 1989, II stopień - habilitacja ASP - Kraków 1997) na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Uprawia grafikę (linoryt) i rysunek. Mieszka w Zakopanem.

Autor 60 wystaw indywidualnych grafiki w kraju i zagranicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Słowacja, Chorwacja, Austria, USA).

Około 500 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą: Anglia, Irlandia, Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Austria, Włochy, Szwajcaria, Hiszpania, Chorwacja, Macedonia, Jugosławia, Bułgaria, Węgry, Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Kanada, USA, Wenezuela, Argentyna, Brazylia, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Tajwan, Korea Pd., Tajlandia, Japonia, Australia, Irlandia, Grecja.

Laureat 24 nagród w Polsce i 14 nagród międzynarodowych w dziedzinie grafiki (Japonia, Szwajcaria, Holandia, Niemcy, Norwegia, Indie, USA).

Jego prace znajdują się w zbiorach w wielu muzeach w Polsce i zagranicą.

Marta Wakuła – Mac urodzona w 1979 r. w Nisku. Absolwentka Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie (1998-2003). Dyplom z linorytu w pracowni prof. Jerzego Jędrysiaka. Udział w konkursach graficznych oraz wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Zajmuje się linorytem i akwaforta. Członek Stowarzyszenia Graphic Studio Dublin. Prace w kolekcji Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Civic Museum Cremona, Włochy, National Gallery of Ireland, Dublin oraz w kolekcjach prywatnych.

Uhonorowana nagrodą Arts Council Travel and Training Award (2007). Laureatka stypendium Culture Ireland (2007).

W ostatnim czasie zilustrowała wydaną w Dublinie powieść Susan Knight pt. "Gomorrah".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.