PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

150 urodziny Jana Kasprowicza w Dworcu Tatrzańskim

Poniedziałek, 13 grudnia 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Anna Karpiel-SembereckaW roku 2010 obchodziliśmy 150 urodziny Jana Kasprowicza. Poeta urodził się w Szymborzu pod Inowrocławiem. Zakopane wybrał jako miejsce swojej ostatecznej przystani. Kasprowicz był w swojej epoce wielkością w literaturze niekwestionowaną, autorytetem moralnym. Gdyby los pozwolił mu mieszkać dłużej w naszym mieście, na pewno odcisnąłby na życiu tego miasta, jego historii swoje piętno. Był jedną z postaci tworzących atmosferę Zakopanego lat międzywojennych. Pozostała pod Giewontem ulica i szkoła nosząca jego imię. Jest Muzeum i Mauzoleum na osiedlu Harenda. Z Gubałówki rozpoczyna się jeden z piękniejszych wioskowo szlaków turystycznych (znaczony na żółto) noszący imię poety. Od października dzięki Wójtowi i Radzie Gminy mamy Gminną Bibliotekę Publiczną w Poroninie imienia Jana Kasprowicza. Należy wspomnieć również o Stowarzyszeniu Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które działa nieprzerwanie od roku 1964 r prowadząc Muzeum.


Z okazji 150 rocznicy urodzin Poety Stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów, m.in. częściowo wyremontowano Mauzoleum poety, odtworzono wygląd placu pod grobowcem sprzed 60 lat, zorganizowano Międzynarodową Sesję Naukową „Kasprowicz a Słowiańszczyzna”, wydano tom poezji „Mój Świat ”. Jedną z inicjatyw Stowarzyszenia było zorganizowanie konkursu fotograficznego „ Tatry i Podhale w twórczości Jana Kasprowicza”, którego zakończenie połączone z urządzeniem wystawy przypadło na 12 grudnia – dzień urodzin poety. Tego dnia w Dworcu Tatrzańskim o godzinie 12.00 zjawiło się wielu gości. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli samorządu lokalnego w osobach Przewodniczącego Komisji Kultury Leszka Doruli, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Jana Gąsienicy Walczaka, radnego Jerzego Jędrysiaka (członka konkursowego jury), czy Sekretarza Renaty Szych, Naczelnika Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanny Staszak oraz Rzecznika Prasowego Urzędu Ewy Matuszewskiej. Byli dyrektorzy bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej – Mieczysław Mantyka, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kasprowicza w Poroninie - Ewa Stoch i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem - Elżbieta Kyc. Gościem specjalnym był członek Stowarzyszenia, znany reżyser filmowy Filip Bajon.

Zebranych przywitał Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc, który przypomniał że celem konkursu fotograficznego było zainteresowanie poezją Kasprowicza ludzi wrażliwych, dostrzegających w otaczającym nas świecie obrazy niezwykłe i piękne, obok których przechodzimy obojętnie, albo nie mamy czasu ich szukać. Jest to konkurs w szukaniu piękna krajobrazu Polski z jednej strony i ukazywaniu piękna języka ojczystego z drugiej. Bardzo cenny prezent dla Muzeum na Harendzie przekazała wieloletnia kustosz tego muzeum Maria Kogutkowa, która podarowała Stowarzyszeniu pierwsze wydanie dzieł zebranych Jana Kasprowicza z roku 1912.
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie fotograficznym rozpoczął występ laureatów szkolnych konkursów poezji Jana Kasprowicza. Wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem, oraz uczniowie ze szkoły w Zębie i Poroninie.
Podczas prezentacji nagrodzonych fotografii fragmenty utworów Jana Kasprowicza czytali aktorzy Teatru S.I.Witkiewicza w Zakopanem Katarzyna Pietrzyk i Bartłomiej Chowaniec. Z werdyktem jury konkursu zapoznał zebranych jej przewodniczący, znany fotograf zakopiański Ryszard Ziemak. Komisja pracowała w składzie: Magdalena Ciszewska – Rząsa, Piotr Kyc, prof. Jerzy Jędrysiak, Wojciech Smolak, Halina Sierant – Ripper.
Wyniki Konkursu Fotograficznego „Tatry i Podhale Jana Kasprowicza”:
W kategorii do lat 16 - nie wpłynęły żadne prace.
W kategorii do lat 20 - nie przyznano pierwszej nagrody.
Drugą nagrodę otrzymał pan Maciej Z. Januszewski za prace: „Na Kondratową”, oraz „Fotografia otworkowa” i „Pustelnik”.

W kategorii powyżej lat dwudziestu przyznano:

I miejsce - Marek Majerczak za pracę „Wieczności błękitne widziadło”
II miejsce - Mariusz Sidelnikow, za pracę „Moc Światła”
III miejsce - Zygmunt Januszewski, za pracę „Kościelec”

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:
Ela Komarzyńska, za pracę „Dusza”
Artur Pyć, za pracę „Po Zachodzie”
Robert Urbański, za pracę „Potok Srebrnosiwy”
Roman Lipiński, za pracę „Cisza wieczorna”
Adam Pietrzykowski, za pracę „Z lotu ptaka”

Oprócz nagrodzonych do wystawy zakwalifikowano prace następujących autorów:
Marek Majerczak, „Na Jezior pradawnym grobie”
Mariusz Sidelnikow, „Wschód z Halnym”
Zygmunt Januszewski, „Giewont”
Anna Worowska, „Księżyc”
Zygmunt Januszewski „Kościelec” i „Świnica”
Marek Majerczak, „Śród barwnych obrzeży”
Mirosław Kowalski, „Słońce w krysztale”
Roman Lipiński, „Opowieść o mgłach”
Maciej Makowski, „Płonie kamienna Tatr korona”.
Do wystawy pokonkursowej dokonano wyboru 20 prac.

Po wręczeniu nagród zaproszono zebranych gości na urodzinowy tort przygotowany przez Cukiernię „Samanta” reprezentowaną w Dworcu Tatrzańskim przez panią Marię Rzankowską. Był szampan, lampka wina i kanapki.

Niedzielne spotkanie, tak jak cała działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza opiera się w dużej mierze na pomocy udzielanej przez instytucje, firmy i osoby prywatne. Należy podziękować w tym miejscu Joannie Staszak – Naczelnikowi Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego, panu Michałowi Pietrzakowi z Dworca Tatrzańskiego, Firmie Cukierniczej „Samanta”, Hotelowi „Nosalowy Dwór”, Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, Spółce „Harenda – Wyciągi”, państwu Krystynie i Romanowi Bulasom, Filipowi Bajonowi. Organizatorzy dziękują nauczycielom i uczniom ze szkoły w Poroninie, Zębie i Zakopanem.
Słowa uznania należą się dla Kierownik Muzeum Kasprowicza Małgorzaty Karpiel, która całość bardzo dobrze przygotowała i dla Beaty Denis – Jastrzębskiej, pomysłodawczyni konkursu fotograficznego, oraz prowadzącej uroczystość.

Odwiedzajmy Muzeum Kasprowicza na Harendzie. Dzięki takim miejscom, których w kraju jest wiele, garstka ludzi na świecie mówiąca i myśląca po polsku, może zachować to, co ważne – tożsamość narodową - może uratować jeden ze skarbów naszego dziedzictwa narodowego. Czego można życzyć poecie w 150 rocznicę jego urodzin?
”Słuchajmy poetów, czytajmy poezję, czytajmy wiersze Jana Kasprowicza”.

Impreza została dofinansowana przez Urząd Miasta Zakopane.
Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA, kwartalnik TPN „Tatry”, TVP Kraków.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.