PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

2. Festiwal Twórczości Artystycznej "Zimowa Bajka w Tatrach"

Wtorek, 11 stycznia 2011 r.
Autor: AKS

2. Festiwal Twórczości Artystycznej "Zimowa Bajka w Tatrach"W dniach 5 i 6 stycznia odbył się 2. Festiwal Twórczości Artystycznej "Zimowa Bajka w Tatrach". W tym roku było więcej uczestników, dlatego zdecydowaliśmy się na festiwal dwudniowy – wyjaśniali organizatorzy Ludmiła Pritulczik i Adam Kitkowski. W przeglądzie brało udział 21 grup z Rosji i Polski. Oczywiście data nie jest przypadkowa, gdyż 6 stycznia przypada w prawosławiu Boże Narodzenie, a u nas Święto Objawienia Pańskiego.


Tym razem było prawie 200 uczestników z Rosji - Sankt Petersburg, Moskwa (największa reprezentacja), Smoleńsk, Ulianowsk, Krasnojarsk, Wołgograd, Anapa niedaleko Władywostoku (ich podroż w obie strony trwała tyle samo co pobyt w Zakopanem!). Z Polski wystąpił zespól akeordeonistów "Mikano" z Sierakowa (był w tym czasie na Podhalu na zaproszenie zespołu Zawaternik z Leśnicy) i soliści z TCKiS "Jutrzenka".
- Festiwal będzie miał co roku taki sam tytuł "Zimowa Bajka w Tatrach", z kilku względów: jest zimą, jest w Tatrach i chodzi o zabawę artystyczną dzieci i młodzieży, zawsze dobrze się kończy (nagrody i dyplomy), a więc prawie jak w bajce – mówi Ludmiła Pritulczik.

Władze samorządowe reprezentował wicestarosta powiatu tatrzańskiego Andrzej Skupień, który złożył życzenia świąteczne uczestnikom i widzom festiwalu.

W tym roku uczestnicy stanęli do przeglądu konkursowego w kilku kategoriach: teatralnej, plastycznej, muzycznej - zarówno soliści i zespoły oraz tanecznej - grupy w tańcu towarzyskim i grupy w tańcu sportowym. Oczywiście był podział na trzy grupy wiekowe. Jury wyłoniło również najlepszego choreografa, najlepszego artystę i najlepszy występ zespołowy.
W jury zasiadali: Joanna Staszak - naczelnik wydziału kultury UM Zakopanego, przewodnicząca, Jozef Pitoń - aktor i reżyser sztuk teatralnych, poeta, regionalista, Krzysztof Jędrzejowski - artysta - grafik, pedagog, dyrektor TCKiS "Jutrzenka", Marek Król - artysta - plastyk, pedagog, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara, Ewa Sterczyńska - dyrektor artystyczny chóru " Turliki", pedagog, Krzysztof Trebunia-Tutka - muzyk, kompozytor, lider zespołu "Trebunie-Tutki", Adam Kitkowski - publicysta, pedagog,animator kultury, były dyrektor Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej, Irina Tkaczenko, sekretarz. Dyrektorem festiwalu była Ludmila Pritulczik z Sankt Petersburga.

Jury przyznało Grand Prix zespołowi tańca sportowego (współczesnego) za występ pt. "Gazety" z Anapy. Jednocześnie wyróżniono choreografa tego zespołu – Annę Pozdiejkinę. Za najlepszego artystę uznano wokalistę i saksofonistę z Sankt Petersburga Nikitę Sacharowa. A. Kitkowski i K. Jędrzejowski przyznali mu rownież nagrodę specjalną - tygodniowy pobyt w Zakopanem połączony z koncertami. Pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych w kategorii plastyka zajęli młodzi artyści z Ulianowska (tak jak w ubiegłym roku). Joanna Staszak przyznała nagrodę specjalną solistce z Moskwy – Anastazji Wołochowej za piosenkę w języku polskim.
Zarówno jury, organizatorzy, jak i widzowie podkreślali bardzo wysoki poziom występów, np. do nagrody Grand Prix nominowano 3 zespoły.

Organizatorami festiwalu byli: Firma Turystyczna OO. Sobytie z Sankt Petersburga, przy wsparciu sponsorów oraz Zakopiańskie Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej przy wsparciu Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

Niestety nie udało się zaprosić uczestników ze Słowacji i Ukrainy, choć były takie plany Myślę, o przekształceniu tego festiwalu w spotkanie czterech kultur, mam dobre kontakty z organizatorami takiego przedsięwzięcia w Łodzi. Oczywiście nie będzie to spotkanie w ZCE, gdyż władze Zakopanego nie przedłużyły ze mną umowy o pracę, uznając moje działania w sferze kultury i edukacji za niepotrzebne. Tak na marginesie udało się w dawnych "Szpulkach" zrealizować kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych i edukacyjnych w ciągu 22 miesięcy! Dostałem propozycję realizacji festiwalu po słowackiej stronie Tatr, nawet nazwy nie trzeba zmieniać.– mówi Adam Kitkowski.


Opinie o Festiwalu:

L. Pritulczik: Festiwal w tym roku udał się, tak jak udała się pogoda. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie to jeszcze większe wydarzenie. Chcę szczególnie podziękować Adamowi Kitkowskiemu za profesjonalne przygotowanie festiwalu ze strony polskiej. Ja juz mam zgłoszenia na następny rok. Może wprowadzimy jeszcze kategorię rzeźby w metalu, kamieniu i drewnie. Widziałam takie prace w szkole im. A. Kenara. Mieliśmy zaplanowane dni turystyczne i dni artystyczne. Takie połączenie daje uczestnikom większe zadowolenie z pobytu w Tatrach i Zakopanem. Latem powtarzamy wydarzenie z ubiegłego roku, to znaczy plener malarski w Tatrach, połączony z wystawą dla około 300 dzieci z całej Rosji.

K. Jędrzejowski: Widać było duże zaangażowanie emocjonalne uczestników i pedagogów. Mają w sobie duży potencjał możliwości.

K. Trebunia-Tutka: Rosjanie przygotowali się bardzo profesjonalnie, wszystko było ważne, dopracowane, stroje, choreografia, muzyka, nawet wejście i zejście ze sceny. To dawna tradycja, np. rosyjskiego baletu czy opery. My do detali nie przywiązujemy takiej wagi.

E. Sterczyńska: Świetny pomysł na spotkanie artystyczne, cieszę się szczególnie z dobrego poziomu występów wokalnych. W przyszłym roku na pewno wystąpią moje „Turliczki”.

J Pitoń: Podziwiałem piękne stroje, dobre przygotowanie aktorskie, nawet u małych dzieci. W wielu przypadkach przygotowano ciekawe tematy, uniwersalne, zrozumiałe nawet bez znajomości języka rosyjskiego.

A. Kitkowski: W pierwszym dniu byłem pod wrażeniem występu teatralnego pt. „Zagubiony glos", ale drugi dzień podbił jeszcze moje emocje występami grup tańca sportowego, szczególnie z Anapy i Moskwy oraz występami saksofonisty z Sankt Petersburga. Ze swej strony chciałbym podziękować L. Pritulczik za to, że oprócz Paryża, gdzie odbywa się taki festiwal latem, wybrała Zakopane i Zakopiańskie Centrum Edukacji na partnera imprezy, J. Staszak, za to, że kolejny raz przyjęła zaproszenie do pracy w jury i TARPiK-owi za ufundowanie upominków. Myślę, że w przyszłym roku będzie większa reprezentacja ze strony Polski, gdyż już mam wstępne zgłoszenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.