PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Bronisław Krzysztof w Miejskiej Galerii Sztuki

Wtorek, 11 stycznia 2011 r.
Autor: AKS

Bronisław Krzysztof w Miejskiej Galerii SztukiW Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się wernisaż "Wystawy Sztuki" Bronisława Krzysztofa. Artysta zaprezentował ponad 30 rzeźb z różnych okresów twórczości, a także projekty i rysunki. Ekspozycja jest podsumowaniem jego dwudziestoletniej drogi artystycznej, którą rozpoczął właśnie w Zakopanem, w Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara.


Bronisław Krzysztof urodził się w 1956 roku. Pierwszą wystawę indywidualną otworzył w galerii ZPAP w Bielsku-Białej. Następnie jego rzeźby zaprezentowano na wystawie Jeune Peinture Jeune Expression w Grand Palais des Chaps-Elysées w Paryżu. Zrealizował w Bielsku-Białej monument Poległym za Polskę. Za figurę przedstawiającą Dantego otrzymał złoty medal VII Biennale Dantesco w Rawennie. W galerii Inny Świat odbyła się pierwsza krakowska wystawa indywidualna artysty. Indywidualna wystawa zatytułowana Bronisław Krzysztof Rzeźba została pokazana w Bielsku-Białej, Częstochowie, Krakowie i Warszawie. Artysta rozpoczął cykl Anioł. Wziął udział w wystawie Pracownia Zofii Demkowskiej, zorganizowanej przez Muzeum ASP w Warszawie. Wystawą Modern Polish Masters w Londynie, rozpoczął współpracę ze swoim pierwszym zagranicznym marszandem panią Helen de Borchgrave. Rozpoczął pracę nad cyklem Portret pewnej sytuacji. Przedstawił swoje nowe prace na wystawach indywidualnych w Krakowie i w Warszawie. Rzeźby następnie pojechały do Polish Cultural Institute w Londynie i Galerie d’Orsay w Paryżu. Powstał Portret architekta – rzeźba złożona z wielu elementów, dających możliwość dowolnego komponowania całości.

Artysta po raz pierwszy zaprezentował swoje rzeźby i medale w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, a następnie w Bielsku-Białej. W Centrum Kultury i Techniki Japońskiej ‘Manggha’ odbyła się następna indywidualna wystawa artysty. Rozpoczął pracę nad cyklem Iluzjoniści. Zapoczątkowany został cykl Znak. Powstał cykl rzeźb Sen, będący kontynuacją cyklu pod tym samym tytułem, dotychczas realizowanego w formie medali. Krzysztof został zaproszony do udziału w wystawie A Shriek from an Invisible Box, zorganizowanej przez Meguro Museum of Art w Tokio w związku z obchodami przełomu wieków. Wystawa doszła do skutku w 2001 roku. Między innymi wystawami indywidualnymi zaprezentował rzeźby, medale i szkice w siedzibie Oberlandesgerichts w Kolonii oraz Galerii Rzeźby w Warszawie. W Arsenale Muzeum Czartoryskich w Krakowie odbyła się kolejna wystawa indywidualna Krzysztofa. Nastąpiły po sobie cztery wystawy indywidualne: w Espace Sisley i Institut Polonais w Paryżu, Jülich oraz Bielsku-Białej. Wystawie zatytułowanej A touch of light - Dotyk światła, zaprezentowanej w Polskim Domu Aukcyjnym ‘Sztuka’ w Warszawie i Krakowie, towarzyszyła publikacja IRSA pod tym samym tytułem. Arndeen Gallery w Londynie było miejscem kolejnej wystawy indywidualnej. Nastąpiło rozpoczęcie współpracy z marszandem Janem Krugierem i Gallery Jan Krugier,Ditesheim &Cie w Genewie.

Bronisław Krzysztof zaprezentował rzeźby i medale w Muzeum Miejskim w Bielsku- Białej. Zrealizował rzeźby przy współpracy z Peterem Marino, wiodącym architektem z Nowego Yorku. Powstała granitowa rzeźba plenerowa Jeździec. Nastąpiły kolejne wystawy indywidualne na Litwie pod tytułem Trzy drogi. Zapoczątkowany zostaje nowy cykl pod tytułem Katedra. Zrealizowana zostaje kolejna rzeźba plenerowa w granicie Pani. Powstają rzeźby z nowego cyklu Jaki piękny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.