PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Zakopiańskie Migawki Fotograficzne

Środa, 19 stycznia 2011 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoZakopiańskie Migawki Fotograficzne to relacja autorstwa Jerzego Z. Kosiuczenko, fotografa z Warszawy, który od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje mieszkańców Ziem Górskich oraz muzyków folkowych. Tym razem w swoim obiektywie uchwycił dwa ciekawe wydarzenia: świąteczny koncert zatytułowany „Pejzaż Górski” w Dworcu Tatrzańskim w Zakopanem oraz koncert zespołu Trebunie-Tutki w Kościelisku.


„Pejzaż Górski” - taki tytuł nosił świąteczny koncert z przezroczami i poezją. W koncercie wystąpili: Kinga Gruszczyńska - skrzypce; Jerzy Juras Gruszczyński - syntetyzatory. Wiersze Kingi Gruszczyńskiej, Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego, Krzysztofa Michno, Jerzego Tawłowicza i Beaty Zalot czytali: Grażyna Syrzistie, Krzysztof Michno, oraz Jerzy Tawłowicz. Koncertowi towarzyszył pokaz przezroczy przepięknych fotografii górskich autorstwa: Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego, Mikołaja Gruszczyńskiego, Leszka Lassoty i Marka Zaniewskiego. Dodatkową magiczną wręcz atmosferę wytwarzało miejsce koncertu czyli Dworzec Tatrzański przy ulicy Krupówki 12. Wspomniany koncert odbył się 26 grudnia 2010 roku. Wieczór pełen czaru i wręcz magii pozostanie na pewno na długo w pamięci uczestników tego wydarzenia. Na podkreślenie zasługuje gra na skrzypcach świetnie prezentującej się na scenie, na tle pejzażu górskiego, młodziutkiej ale coraz swobodniej zachowującej się na estradzie Kingi Gruszczyńskiej.

Jerzy Juras Gruszczyński, kompozytor muzyki elektronicznej, w tym Suity Małołąckiej, Medytacji Tatrzańskich, Tatrzańskich Skrzydeł, Tatrzańskiej Modlitwy, Tatrzańskich Szeptów, cyklu Plotki, oraz Pejzażu Górskiego. Koncertował również m.in. w ramach Nocy Muzeów oraz przy okazji wernisaży wystaw plastycznych i fotograficznych. Artysta bierze udział w festiwalach muzyki elektronicznej oraz od roku 2005 jest głównym organizatorem i wykonawcą Elektronicznych Zaduszek w Zakopanem. Pisze wiersze, prozę poetycką, występuje w spektaklach Towarzystwa Miłośników Teatru i działa również jako artysta plastyk i projektant.

Kinga Gruszczyńska urodziła się w 1993 roku. Od 6. roku życia gra na skrzypcach. Ukończyła Państwową Szkołę Artystyczną o kierunku muzycznym. Uczestniczyła również w szkolnych warsztatach literackich. Jako skrzypaczka występuje w Elektronicznych Zaduszkach w Zakopanem, bierze też udział w koncertach Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej oraz w zespole Przeznaczenie. Kinga Gruszczyńska pisze wiersze, które są publikowane i przedstawiane na przeglądach młodzieżowej twórczości literackiej.

Grażyna Syrzistie kształciła się jako wiolonczelistka w Podstawowej Szkole Muzycznej, lecz zmieniła zainteresowania z muzycznych na aktorskie (recytatorskie ). Z zawodu jest instruktorem kulturalno - oświatowym, a od 1973 roku aktorką Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem. Grażyna Syrzistie jest animatorem i współtwórcą wielu imprez kulturalnych, w tym jurorem turnieji recytatorskich, konkursów itp. Bierze także udział w różnych epizodach filmowych i telewizyjnych.

Jerzy Tawłowicz,  wprawdzie urodził się w Gdańsku, ale od początku mieszka w Zakopanem. Od 1977 roku jest zawodowym przewodnikiem tatrzańskim posiadającym międzynarodowe uprawnienia przewodnika górskiego. Jerzy Tawłowicz zadebiutował w 1989 roku w kwartalniku Podtatrze wierszem Moje góry. Swoje wiersze i fraszki publikował m.in. w Tygodniku Podhalańskim, Halach i Dziedzinach, Dzienniku Polskim, Mateczniku oraz w wydawnictwach zbiorowych. Pisuje też w Dzienniku Polskim znakomite felietony p.t. Kilka skwarek do gruli.

Artysta zajmuje się również fotografią. Uprawia rysunek i grafikę. Jerzy Tawłowicz jest od 2006 roku członkiem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Do tej pory ukazały się drukiem jego tomiki wierszy m.in. Anielskie pieśni w trawie, Oswajanie żywiołów i szlifowanie garbu.

Krzysztof Michno, urodzony w 1956 roku, krakowianin. Ukończył Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara. Studiował teatrologię. Brał udział w nieformalnych grupach artystycznych, również w Wiedniu, Moskwie i Tibilisi.

Artysta zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i fotografią. Bierze udział w wystawach plastycznych. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych. Pisze wiersze oraz prozę. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Teatru. Autor scenariuszy filmowych i realizator filmów oraz reportaży TV, np. „Gdzie ja idę, wy kiedyś pójdziecie” z udziałem ks. prof. J. Tischnera. Trzyma się motta: „idź zawsze swoja drogą, a ludzie niech mówią co chcą”.


Trebunie-Tutki w Kościelisku

W dniu 30 grudnia 2010 roku, w Domu Ludowym w Kościelisku, odbył się tradycyjnie już w okresie przedświątecznym koncert kolęd i pastorałek góralskich w wykonaniu Zespołu Trebunie-Tutki. Trebunie-Tutki są muzykującym od pokoleń rodzinnym zespołem z Białego Dunajca koncertującym na największych festiwalach Muzyki Świata nie tylko w Europie ale także w Azji i Ameryce Północnej.

Na koncercie wystąpili:

Krzysztof Trebunia-Tutka (skrzypce, fujara, trombita, dudy podhalańskie, śpiew);

Andrzej Polak (skrzypce);

Anna Trebunia - Wyrostek (basy, śpiew, taniec);

Andrzej Wyrostek (kontrabas);

Jan Trebunia-Tutka (skrzypce).

Na scenie wystąpili także najmłodsi członkowie rodziny Trebuni-Tutków - Jaś Trebunia-Tutka i Szymek Trebunia – Wyrostek popisujący się grą na skrzypcach i śpiewem wywołując duże brawa zgromadzonej publiczności.

W scenie z Turoniem wystąpił Szymek Wyrostek prowadzący po sali turonia, którego odegrał z powodzeniem Andrzej Wyrostek. Ponadto Szymek i Jaś brali udział w wspólnym z Zespołem śpiewaniu kolęd. Cały zespól brał udział w inscenizacji jasełek.

Kolędowe spotkanie otworzyła, witając bardzo licznie zgromadzoną publiczność, Dyrektor GOKR Kościelisko Pani Małgorzata Karpiel Bzdyk.

Wspaniały koncert Zespołu zakończyły liczne bisy i gorące brawa.

Jerzy Z. Kosiuczenko


Należy dodać, że wieczór kolęd zakończył się wręczeniem Jerzemu Z. Kosiuczenko pięknego obrazu "Dudziarz przed szałasem" namalowanego farbami olejnymi na płótnie przez Władysława Trebunię-Tutkę. Obraz został wręczony jako dar od autora obrazu i od całego Zespołu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.