PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Nadzieja wg ks. Władysława Zarębczana

Sobota, 12 lutego 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Galerii Jednego Autora przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury odbyła się promocja książki pt. „Jest nadzieja” ks. Władysława Mariana Zarębczana połączona z prezentacją wystawy fotografii „Dzieci podhalańskie” Stanisława Gała. Salę "Jasnego Pałacu" wypełnili goście, a wśród nich liczni znajomi obu autorów i uczestnicy Rekolekcji Podhalańskich. Spotkanie poprowadziła Ewa Czamańska, a interesującą rozmowę z ks. Władysławem Zarębczanem redaktor Wojciech Mróz. Zagrała kapela Jana Karpiela Bułecki.


- Jest to ósma książka ks. Władysława Zarębczana, bardzo związana z Podhalem, jak większość jego publikacji. Książka szczególna, ponieważ autor pisze o bardzo bliskich nam i konkretnych rzeczach. Znajdziemy w niej rozważania z okazji świąt, ale też te traktujące o drobnych wydarzeniach rodzinnych, ślubach, jubileuszach, różnych uroczystościach. Prowadzą one jednak do poważnych dociekań natury religijnej, zwłaszcza o chrześcijańskiej nadziei. Kluczem do rozumienia słowa nadzieja przez ks. Zarebczana jest cytat Ojca Św. Jana Pawła II:
"Różne są w życiu pory roku: jeśli czujesz akurat, że zbliża się zima,
chciałbym abyś wiedział, że nie jest to pora ostatnia,
bo ostatnia porą Twego życia będzie wiosna: wiosna zmartwychwstania.
Całość twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie: Czeka cię niebo." – mówił podczas spotkania Wojciech Mróz.

Książkę ilustrują fotografie podhalańskich dzieci wykonane przez znanego fotografa Stanisława Gała. Dzieci również kojarzą się z nadzieją, ich portrety doskonale uzupełniają więc książkę.

- Parę lat temu ukazała się podobna książka zatytułowana "W górę serca!" i tam także teksty zostały opatrzone zdjęciami dzieci, bo każdy się przecież szeroko uśmiecha na ich widok. I tak samo jest w mojej najnowszej książce. Zdjęcia wykonał Stanisław Gał, a są na nich dzieci naszych wspólnych znajomych. Natomiast teksty to rozważania pisane m.in. do Tygodnika Podhalańskiego oraz do czasopism polonijnych w Stanach Zjednoczonych, które zebrałem w jedną całość. Tę książkę zadedykowałem uczestnikom Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie - wyjaśniał ks. Władysław Zarębczan.

Książka pokazuje, że warto powrócić do chrześcijańskiej nadziei, która pochodzi od Boga i w Nim jest zakorzeniona i ugruntowana. Do tego przesłania nawiązuje także okładka z obrazem na szkle autorstwa Eweliny Peksowej.
- Św. Jan pokazuje, że jest nadzieja i kto jest tą nadzieją - mówił ks. Zarębczan.


Ks. Władysław Marian Zarębczan - duszpasterz, wykładowca, dziennikarz, publicysta, dr hab. filozofii (2004) i dr teologii (1997); ur. 16 maja 1957 w Nowym Targu. Wykładowca filozofii i teologii w diecezjalnym Instytucie Kultury "Faleritanum" w Nepi, we Włoszech. Przez 9 lat był redaktorem w sekcji polskiej Radia Watykańskiego, a następnie pracował w Głównym Komitecie Roku Świętego 2000. Od 2001 roku kieruje archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Badań Biograficznych we Francji oraz organizuje Światowe Rekolekcje Podhalańskie, które odbywają się co roku w Rzymie. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie. Autor wielu artykułów opublikowanych w prasie włoskiej, polskiej i polonijnej oraz publikacji książkowych, m.in. "Polacy w Watykanie".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.