PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Od Niepodległości do Niepodległości

Poniedziałek, 28 lutego 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Kitkowski15 lutego w Sali obrad Urzędu Miasta zakopanego odbyła się bardzo ciekawa sesja popularno-naukowa zatytułowana "Od Niepodległości do Niepodległości". Sesja dotyczyła zagadnień z najnowszej historii Polski i prezentacji książki opracowanej i wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej "Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918 – 1989". Sala zapełniła się uczniami szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycielami (szczególnie historii).


Na konferencję przybyli również: radni z Prezydium Rady Miasta, księża, policjanci, działacze społeczni z Podhala i Spisza, członkowie TG „Sokół” i mieszkańcy Zakopanego.

Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać czterech referatów: dr Filipa Musiała „Od nipodlagłości do niewoli – Polska w latach 1939 – 1956, dr Adama Dziuroka „Od odwilży do niepodległości – Polska w latach 1956 – 1989, pracownika Muzeum Tatrzańskiego dr Jerzego Roszkowskiego „Kształtowanie się polskiej granicy południowej na Podtatrzu w latach 1918 – 1924” oraz mgr Dariusza Gorajczyka „Od niepodległości do niepodległości – wykorzystanie książki w nauczaniu historii w szkole”.

Sesję otworzył przewodniczący Rady Miasta Zakopanego – Jerzy Zacharko (działacz Solidarności, internowany w stanie wojennym), który podkreślił ważność istnienia IPN i szczególnie ciepło przywitał  najmłodsze pokolenie słuchaczy. Sesję prowadziła Aleksandra Doleżuchowicz (działaczka Solidarności, internowana w stanie wojennym, inicjatorka tegorocznych sesji popularno – naukowych w Zakopanem), która wspomniała śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, a któremu dedykowana jest ta publikacja. Miłym akcentem spotkania było wręczenie wręczenie książki nauczycielom i przekazanie kilkudziesięciu egzemplarzy do bibliotek szkolnych.

Konferencję patronatem objęli: Rada Miasta Zakopanego, Wydział Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta Zakopanego oraz Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Tatrzańskiego. Następne tego typu spotkanie odbędzie się 19 kwietnia b.r. i dotyczyć będzie Zbrodni Katyńskiej (w świetle dokumentów i w opinii współczesnych).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.